Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Wiktor Zin i jego gawędy z cyklu „Piórkiem i węglem”

Maciej Miezian
Profesor Politechniki Krakowskiej w kilka minut wyczarowywał arcydzieła, snując przy tym opowieści pięknym językiem ze śpiewnym kresowym akcentem.

W owych czasach pamiętano jeszcze, czym jest elegancja i tęskniono za nią, a prof. Zin był typem przedwojennego inteligenta, dżentelmenem, solidnie wykształconym, władającym piękną polszczyzną. Kresowy akcent przywodził na myśl utracone ziemie na Wschodzie, z ich wielkimi ośrodkami kulturalnymi - Lwowem i Wilnem, o czym ówczesna władza nie pozwalała nawet wspominać.

Wszystkie te okoliczności sprawiały, że program telewizyjny, zatytułowany „Piórkiem i węglem”, robił furorę, zaś prowadzący go prof. Zin szybko został gwiazdą. Jego gawędy o kulturze ludowej, o dawnych zamkach, kamienicach mieszczańskich i układach urbanistycznych zainspirowały niejednego młodego człowieka do studiowania architektury, historii sztuki czy etnografii.

Wykłady z cyklu „Piórkiem i węglem” prof. Zin zaczął głosić w 1962 r., gdy jeszcze mało kto miał telewizor. Pierwsze zarejestrowane odcinki pochodzą dopiero z 1972 r. Przez dziesięć wcześniejszych lat program emitowano wyłącznie na żywo.
Wiktor Zin urodził się w 1924 r. w Hrubieszowie. Dziś miasteczko położone na wschód od Zamościa znajduje się tuż przy granicy z Ukrainą. Przed wojną ojciec i dziadek Zina prowadzili tam warsztat malarsko-pozłotniczy. Młody Wiktor wzrastał wśród obrazów, rzeźb i sztukaterii, które wkrótce miały znaleźć się w kościołach. Nic dziwnego, że w jego późniejszej karierze tak ważną rolę odgrywało projektowanie i rewaloryzacja obiektów sakralnych.

W tajniki rysunku i malarstwa wprowadzał Zina, oprócz ojca i dziadka, rosyjski emigrant J. Aleksandrow, uczeń Ilii Riepina, słynnego rosyjskiego realisty, znanego z reprodukowanego u nas często obrazu „Burłacy”.

Po wojnie Zin przyjechał do Krakowa. Na Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Adolf Szyszko-Bohusz prowadził wtedy zajęcia z architektury. Z braku miejsca lekcje odbywały się na Wawelu, gdzie Szyszko-Bohusz pracował. Potem Wydział Architektury przeniesiono do poaustriackich koszar przy ul. Warszawskiej i włączono do nowo powstałej uczelni - Politechniki Krakowskiej. Z placówką tą Zin związał resztę swego życia.

O zasługach prof. Zina dla Polski i Krakowa - przeczytasz w miesięczniku Nasza Historia. Ponadto w majowym wydaniu m.in.:

80 lat PKL. Kolejkę linową na Kasprowy Wierch, przedwojenny cud techniki, postawiono w 227 dni. Co miał z tym wspólnego zięć prezydenta Mościckiego?

Pożar magistratu. Przed 90 laty ogień strawił doszczętnie reprezentacyjną salę obrad krakowskiego samorządu.

Konflikt wawelski. W drugiej połowie lat 30. wybuchł ostry spór na linii państwo - Kościół. Powodem stała się decyzja metropolity krakowskiego o przeniesieniu szczątków Józefa Piłsudskiego do innej krypty na Wawelu.

Wojna domowa 1926 roku. W walkach po zamachu stanu, którego dokonał Józef Piłsudski, zginęło ponad 300 osób.

Zamachy na Gomułkę. Wbrew temu, co twierdziła propaganda, Polska Ludowa nie była wolna od terroru.

Jak mieszkał Hitler. Brytyjski historyk Roger Moorhouse kreśli obraz domów i mieszkań Führera. Najwięcej miejsca poświęcił alpejskiej rezydencji Berghof.

W serwisie prasa24.pl mogą Państwo kupić e-wydanie Naszej Historii. Zapraszamy także na profil Naszej Historii na Facebooku i do obserwowania naszego konta na Twitterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski