Nasza lista płac. Zobacz, ile zarabiają medycy w Małopolsce!

Nasza lista płac. Zobacz, ile zarabiają medycy w Małopolsce!

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zdjęcie ilustracyjne
1/29
przejdź do galerii

Zdjęcie ilustracyjne ©Andrzej Banas / Polska Press

Wśród medyków najlepiej zarabiają lekarze. Specjaliści z dużym doświadczeniem miesięcznie mogą liczyć na pensje nawet czterokrotnie wyższe niż ratownicy czy pielęgniarki.
Zobacz galerię

Wynagrodzenia białego personelu z roku na rok pochłaniają coraz większą część budżetów małopolskich szpitali i poradni. Najwyższe kwoty niezmiennie trafiają na konta lekarzy. Ich pensje różnią się jednak w zależności od miejsca i formy zatrudnienia, dziedziny medycyny i doświadczenia. Najniżej jest wyceniana praca lekarzy wchodzących do zawodu. Miesięczne zarobki rezydentów rozpoczynających specjalizację to ok.
3,7-4 tys. zł brutto. Młodych lekarzy już niedługo czekają jednak podwyżki. Porozumienie podpisane z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim po kilkumiesięcznym proteście, gwarantuje im wypłaty na poziomie 4-4,7 tys. zł brutto (w zależności od dziedziny kształcenia) w pierwszych dwóch latach nauki i 4,5-5,3 tys. zł brutto w kolejnych.

Lekarze z dyplomem specjalisty i doświadczeniem zawodowym w regionalnych placówkach mogą liczyć średnio na podstawową pensję w wysokości ok. 6 tys. zł brutto. Ich wypłaty podnoszą dodatki związane z pełnioną funkcją czy wysługą lat oraz wynagrodzenia za dyżury medyczne. Stawki za dobę spędzoną na takim dyżurze w niektórych lecznicach przekroczyły już tysiąc złotych. W efekcie rekordziści w jednym miejscu pracy potrafią zarobić nawet ponad 20 tys. zł miesięcznie!

Na drugim biegunie medycznej siatki płac znajdują się ratownicy medyczni i pielęgniarki. Przeciętne wynagrodzenia tych pierwszych nieznacznie przekraczają 3 tys. zł brutto. W ub. roku ratownikom udało się wynegocjować z resortem zdrowia specjalne dodatki do swoich pensji, które od stycznia wynoszą 800 zł brutto. Oczekują oni jednak dwa razy wyższych premii. Jak podkreślają to właśnie niskie pensje są jednym z głównych powodów, który sprawia, że coraz więcej ratowników odchodzi z zawodu. Tylko w 2016 r. ich liczba zmalała o tysiąc osób.

Na podwyżki czekają również pielęgniarki. W tej grupie debiutanci muszą liczyć się z zarobkach na poziomie ok. 2,5 tys. zł brutto. W najlepiej płacących lecznicach pielęgniarki z dużym doświadczeniem zawodowym i wiedzą mogą liczyć na pensje ok. 5-6 tys. zł brutto. Od 2022 roku dzięki ustawie przygotowanej przez resort zdrowia minimalna pensja pielęgniarki z dyplomem magistra i specjalizacją nie będzie mogła być niższa niż ok. 5,1 tys. zł brutto, a tej ze średnim wykształceniem ok. 3,1 tys. zł brutto.

Ministerstwo przepisami o najniższych pensjach chce objąć także tzw. niemedyczny personel działalności podstawowej. Należą do niego m.in. rejestratorki i sekretarki medyczne. Za cztery lat ich wypłaty będą wynosić co najmniej 2,6 tys. zł brutto. Dziś w wielu lecznicach są one jeszcze niższe.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Co Ty wiesz o Krakowie

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie ma

ks (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Podobno za 20 tys. nie ma chętnych do Chrzanowa

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gdzie nie ma wiedzy ,

rodzą się teorie!! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Prawda jest definiowana jako... zgodność z rzeczywistością,
albo jako zgodność ....z kryteriami.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ładne kwiatki w Oświęcimiu

sanitariusze dorabiający na SOR-rze do 30zł (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

ile zarabia medycyna w Oświęcimiu , jak się leczy u dwóch generałów ortopedów B i B, jak się leczy w Medi-sferze po doktorze Ojboli k , po jego błędach lekarskich, po jego blokadach w krwiaki.....rozwiń całość

ile zarabia medycyna w Oświęcimiu , jak się leczy u dwóch generałów ortopedów B i B, jak się leczy w Medi-sferze po doktorze Ojboli k , po jego błędach lekarskich, po jego blokadach w krwiaki.. wszystko podleczy ZOZ NFZzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jak żartuja ratownicy w Oświęcimiu : nie zemdlej bo sie obudzisz ze stendem po koronarografii

słynny JEEP szefa carintu dr W z : badań klinicznych , z hospicjum, z pracy ordynatora, z Medicare (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

szef carintu z Oświęcimia dobrze zarabia, robi badania kliniczne a gabinet lekarski ma w .. hospicjum, to jest horror, badania kliniczne hospicjum i stendy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czyżby ??

diagnosta krakowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Ale miało być przecież rzetelnie o wynagrodzeniach , o prawdziwych wynagrodzeniach !! Nota bene : co to znaczy " wśród medyków najlepiej zarabiają lekarze " ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
rat med

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

w chrzanowie ratownik medyczny 30 zł za godzinę

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lol

Lol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

Skandla. Za 6 lat ceny mieszkam przy takiej polotyce bedao wyzsze o 50% ceny wyzyeienia na miescie beda wyzsze o 50%. A zarobki z smiesznie niskich wzrosna na jeszcze nizsze w relacji do kosztow...rozwiń całość

Skandla. Za 6 lat ceny mieszkam przy takiej polotyce bedao wyzsze o 50% ceny wyzyeienia na miescie beda wyzsze o 50%. A zarobki z smiesznie niskich wzrosna na jeszcze nizsze w relacji do kosztow zycia.

Od 2022 roku dzięki ustawie przygotowanej przez resort zdrowia minimalna pensja pielęgniarki z dyplomem magistra i specjalizacją nie będzie mogła być niższa niż ok. 5,1 tys. zł brutto, a tej ze średnim wykształceniem ok. 3,1 tys. Zl

Pielegniarka powinna zarabiac srednia krajoea w danym miescje. Jak w krakowie sa teraz zarobki na poziomie 5500zl brutto to tyle powinna zarabiac pielefniarka. Jak beda w 2024 na poziomie 6500-7000zl brutto to tylw powinna zarabiac. Zarobki pielegniarek powinny byc wprost uzaleznione od sredniej placy. Bo w koncu te zarobki wynikaja ze skladek placonych w pit i vat, a wiex wprost odnosza sie do srednich zarobkow. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oj lol Lol troll

a wszedzie bylejakosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

podobna do twoich wypocin

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »