Nasza rozmowa. Załatwiamy wszystkie sprawy, tylko nieco wolniej

Maciej Hołuj
Fot. Maciej Hołuj
Piotr Gofroń, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach o tym jak w dobie epidemii działa i co może podległa mu placówka.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

Jak w dobie epidemii wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych. Czy kierowana przez Pana instytucja posiada informacje na temat np. liczby zarażonych osób niepełnosprawnych na terenie powiatu myślenickiego?
Nie posiadamy takich informacji i nie mamy do nich dostępu.

Myślenicki PCPR nie przyjmuje w chwili obecnej petentów. W jaki sposób osoby niepełnosprawne mające sprawę do załatwienia w tej instytucji mogą się z nią kontaktować?
Istotnie, tak jak wiele innych instytucji, nie prowadzimy bezpośredniej obsługi naszych klientów. Jednakże, każda osoba, w tym niepełnosprawna, może załatwiać wszystkie swoje sprawy z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej, telefonicznej, a także korespondencji tradycyjnej. Szczegółowe informacje na ten temat podajemy na naszej stronie www.pcpr.myslenicki.pl

W jakim stopniu jesteście Państwo w stanie pomóc osobom zwracającym się do Was z prośbą o taką pomoc? Na co osoby te mogą liczyć?
Pomimo obecnej sytuacji epidemicznej realizujemy wszystkie dotychczasowe zadania bez ograniczeń - tyle, że niektóre z nich nieco wolniej. Jesteśmy także szczególnie cierpliwi wobec naszych klientów, mając świadomość, że oni również doświadczają wielu utrudnień w dotrzymaniu terminów. Katalog spraw, w których możemy pomóc nie uległ zmniejszeniu. Dodatkowo nasz doradca ds. osób niepełnosprawnych służy nadal radą i wsparciem z uwzględnieniem obecnej rzeczywistości. W tych okolicznościach ważną, nową propozycją jest rozpoczęcie przez PCPR realizacji Modułu III, nowego, finansowanego ze środków PFRON, programu pn. „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Jak w dobie epidemii wygląda sytuacja rodzin pieczy zastępczej? Jak PCPR pomaga im w codziennej działalności?
Pracownicy PCPR utrzymują stały i częsty kontakt telefoniczny z rodzinami zastępczymi jak i osobami prowadzącymi placówki opiekuńczo-wychowawcze na terenie powiatu. Ogólnie osoby sprawujące pieczę zastępczą, jak również ich podopieczni radzą sobie dobrze, na bieżąco rozwiązują pojawiające się problemy. Brak informacji o zachorowaniach na COVID-19 czy innych problemach zdrowotnych.

Podczas sesji Rady Powiatu sprzed trzech dni w jednym z punktów posiedzenia znalazł się punkt mówiący o środkach przeznaczonych na osoby niepełnosprawne przez PFRON na 2020 rok oraz o celach jakie mają zostać zrealizowane z tych środków. Czy może Pan powiedzieć na ten temat słów kilka?
Tak jak w latach poprzednich, wysokość środków przyznanych naszemu Powiatowi przez PFRON (2 907 169 zł) nie zaspokoi wszystkich potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest wszakże znacznie wyższa niż w roku ubiegłym, ale te dodatkowe środki w lwiej części będą przeznaczone na zwiększenie finansowania powiatowych Warsztatów Terapii Zajęciowej, których filia w Myślenicach powiększyła ilość miejsc o 10. Całkowity, roczny koszt dofinansowania funkcjonowania WTZ z PFRON dla 100 uczestników wyniesie w tym roku 2 049 600 zł.

Jak wygląda dzisiaj sytuacja w DPS-ach, które podlegają PCPR-owi? Czy są zarażeni, czy nie macie braków w sprzęcie?
Obecnie w DPS naszego Powiatu nie było i nie ma zarażonych koronawirusem. W kontekście zdrowotnym, epidemiologicznym i sprzętowym sytuacja w tych placówkach jest dobra i stabilna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie