MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasza rozmowa. Załatwiamy wszystkie sprawy, tylko nieco wolniej

Maciej Hołuj
Fot. Maciej Hołuj
Piotr Gofroń, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach o tym jak w dobie epidemii działa i co może podległa mu placówka.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Jak w dobie epidemii wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych. Czy kierowana przez Pana instytucja posiada informacje na temat np. liczby zarażonych osób niepełnosprawnych na terenie powiatu myślenickiego?
Nie posiadamy takich informacji i nie mamy do nich dostępu.

Myślenicki PCPR nie przyjmuje w chwili obecnej petentów. W jaki sposób osoby niepełnosprawne mające sprawę do załatwienia w tej instytucji mogą się z nią kontaktować?
Istotnie, tak jak wiele innych instytucji, nie prowadzimy bezpośredniej obsługi naszych klientów. Jednakże, każda osoba, w tym niepełnosprawna, może załatwiać wszystkie swoje sprawy z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej, telefonicznej, a także korespondencji tradycyjnej. Szczegółowe informacje na ten temat podajemy na naszej stronie www.pcpr.myslenicki.pl

W jakim stopniu jesteście Państwo w stanie pomóc osobom zwracającym się do Was z prośbą o taką pomoc? Na co osoby te mogą liczyć?
Pomimo obecnej sytuacji epidemicznej realizujemy wszystkie dotychczasowe zadania bez ograniczeń - tyle, że niektóre z nich nieco wolniej. Jesteśmy także szczególnie cierpliwi wobec naszych klientów, mając świadomość, że oni również doświadczają wielu utrudnień w dotrzymaniu terminów. Katalog spraw, w których możemy pomóc nie uległ zmniejszeniu. Dodatkowo nasz doradca ds. osób niepełnosprawnych służy nadal radą i wsparciem z uwzględnieniem obecnej rzeczywistości. W tych okolicznościach ważną, nową propozycją jest rozpoczęcie przez PCPR realizacji Modułu III, nowego, finansowanego ze środków PFRON, programu pn. „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Jak w dobie epidemii wygląda sytuacja rodzin pieczy zastępczej? Jak PCPR pomaga im w codziennej działalności?
Pracownicy PCPR utrzymują stały i częsty kontakt telefoniczny z rodzinami zastępczymi jak i osobami prowadzącymi placówki opiekuńczo-wychowawcze na terenie powiatu. Ogólnie osoby sprawujące pieczę zastępczą, jak również ich podopieczni radzą sobie dobrze, na bieżąco rozwiązują pojawiające się problemy. Brak informacji o zachorowaniach na COVID-19 czy innych problemach zdrowotnych.

Podczas sesji Rady Powiatu sprzed trzech dni w jednym z punktów posiedzenia znalazł się punkt mówiący o środkach przeznaczonych na osoby niepełnosprawne przez PFRON na 2020 rok oraz o celach jakie mają zostać zrealizowane z tych środków. Czy może Pan powiedzieć na ten temat słów kilka?
Tak jak w latach poprzednich, wysokość środków przyznanych naszemu Powiatowi przez PFRON (2 907 169 zł) nie zaspokoi wszystkich potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest wszakże znacznie wyższa niż w roku ubiegłym, ale te dodatkowe środki w lwiej części będą przeznaczone na zwiększenie finansowania powiatowych Warsztatów Terapii Zajęciowej, których filia w Myślenicach powiększyła ilość miejsc o 10. Całkowity, roczny koszt dofinansowania funkcjonowania WTZ z PFRON dla 100 uczestników wyniesie w tym roku 2 049 600 zł.

Jak wygląda dzisiaj sytuacja w DPS-ach, które podlegają PCPR-owi? Czy są zarażeni, czy nie macie braków w sprzęcie?
Obecnie w DPS naszego Powiatu nie było i nie ma zarażonych koronawirusem. W kontekście zdrowotnym, epidemiologicznym i sprzętowym sytuacja w tych placówkach jest dobra i stabilna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski