Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze czasy okrutne. Na Nowej Scenie zobaczymy rzecz o konsumpcyjnym stylu życia

Jolanta Ciosek
Spektakl powstaje na podstawie książki „Głód” Martina Caparrósa
Spektakl powstaje na podstawie książki „Głód” Martina Caparrósa fot. materiały prasowe
Sobota, 17 grudnia, godz. 19.30, Stary Teatr. Reportaż totalny. Kronika naszych czasów. Jedna z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat doczekała się adaptacji na scenie Starego Teatru.

Ponad 795 milionów ludzi na świecie wciąż cierpi głód. Co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść. I to jest temat tej niezwykłej książki i miejmy nadzieję równie udanego spektaklu, który reżyseruje Aneta Groszyńska.

Caparrós, autor reportażu, w porywający sposób przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka - u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód.

Dlaczego zatem współczesny świat nie potrafi rozwiązać problemu głodu? Caparrós, jak na rasowego dziennikarza przystało, unika prostych odpowiedzi. Odwiedza wielkie biurowce, siedziby światowych firm i przeludnione slumsy. Na kilkuset stronach bezlitośnie obnaża mechanizmy pogłębiające problem niedożywienia.

- Książka Caparrósa to opowieść o zjawisku, które zbiera większe żniwo, niż najbardziej śmiercionośne choroby i najtragiczniejsze wojny - o głodzie. Głód uświadamia skalę tego zjawiska, a jednocześnie pokazuje rewers dobrobytu zachodnich społeczeństw. Opowiada o kosztach zglobalizowanego systemu produkcji żywności. O ludziach, którzy nie mają co jeść - i o ludziach, którzy mogą jeść wszystko, na co mają ochotę. I o tym, że to nie są niezależne zjawiska. Chcemy się zmierzyć z tą opowieścią w teatrze, poszukać odpowiedzi na powracające jak refren pytanie: jak, do diabła, możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy? - powiedziała reżyserka.

- Wybraliśmy musicalową formę, co dla wielu może być niesmaczne, ale jesteśmy przekonani, że podawanie trudnych tematów właśnie w takim kształcie ułatwia ich przyjęcie, bo skraca dystans.

Autorem scenografii i kostiumów jest Tomasz Walesiak, a na scenie zobaczymy: Małgorzatę Bielę, Urszulę Kiebzak, Katarzynę Krzanowską i Szymona Czackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski