Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze mapy poprowadzą na wielką wyprawę w dolinę Prądnika

(BAN)
Kolekcja. Jutro z „Dziennikiem Polskim” kolejna mapa z wodami Małopolski. Tym razem doliny Prądnika i Kluczwody, czyli jedne z najbardziej urokliwych miejsc niedaleko Krakowa.

Planując wypad po okolicach Krakowa, nie sposób pominąć Ojcowskiego Parku Narodowego, a w szczególności doliny Prądnika. To najdłuższa i najpiękniejsza z okolicznych dolin – ma 15 km długości.

Jedną z atrakcji Ojcowa jest również Grota Łokietka, najbardziej popularna z jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego. Punktem obowiązkowym wycieczki po parku jest także odwiedzenie Źródełka Miłości oraz skosztowanie bijącej z niego wody.

Tuż obok możemy zobaczyć Bramę Krakowską. Ponadto warto wybrać się do Jaskini Ciemnej, która może nie jest aż tak sławna jak Grota Łokietka, ale również może pochwalić się swoją oryginalną historią i pochodzeniem.

Ciekawostką doliny Prądnika jest kaplica Na Wodzie pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Wzniesiona została w 1901 roku nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania „na ziemi ojcowskiej“.

Spacerując doliną, na jej zboczach obserwować można wapienne skały, które przybierają ciekawe formy. Jedne z nich nazywane są Panieńskimi Skałami.

Nazwę tłumaczy legenda. Według niej siostry klaryski z klasztoru w Zawichoście uciekały przed Tatarami do Grodziska. W dolinie Prądnika Tatarzy zaczęli je doganiać. Broniąc się przed pohańbieniem i śmiercią, uprosiły Boga, by zamienił je w skały. To ich skamieniałe sylwetki mają zdobić do dzisiaj dolinę Prądnika.

Z doliną Prądnika sąsiaduje równie ciekawa dolina Kluczwody – nazywana również doliną Wierzchówki. Teren ten rozciąga się na długości około 7 km pomiędzy wsiami Wierzchowie a Bolechowice. Najciekawszy jest jej środkowy odcinek pomiędzy Wąwozem Zelkowskim a Gackami. Dolina ma zmienny przebieg i jarowy charakter – jest doliną o wąskim dnie i stromych zboczach. W przeważającej części jest zalesiona z nielicznymi i niewielkimi polanami w dnie doliny.

Na jej zboczach znajdują się liczne ostańce skalne, zbudowane z górnojurajskich wapieni. Do ciekawszych form skalnych należą tutaj m.in. Mączne Skały, Zamkowe Skały, Skała Zamczysko, Rogatka, Turnia Potockiego oraz Leśna Baszta i inne.

W górnej części doliny, we wsi Wierzchowie biją źródła Kluczwody, dalej potok „kluczy” dnem doliny Kluczwody i uchodzi do Rudawy. Ta dolina jest jedną z piękniejszych dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Za tydzień w „Dzienniku Polskim” kolejna mapa – z wodami okolic Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski