Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze schroniska należą do najlepszych w kraju

Dawid Serafin
Schronisko w tatrzańskiej Dolinie Roztoki okazało się najlepsze w Polsce
Schronisko w tatrzańskiej Dolinie Roztoki okazało się najlepsze w Polsce Archiwum
Małopolska. Połowa schronisk górskich z pierwszej dziesiątki ogólnopolskiego rankingu znajduje się w naszym regionie. Numerem jeden magazyn turystyki górskiej "n.p.m." ogłosił obiekt w tatrzańskiej Dolinie Roztoki

Gdzie warto w wakacje się zatrzymać, dobrze zjeść i odpocząć w wygodnych warunkach, a które miejsca najlepiej omijać? Magazyn "n.p.m.", poświęcony turystyce górskiej, opublikował właśnie ranking najlepszych i najgorszych schronisk. Dziennikarze pisma przez rok odwiedzali incognito różne miejsca i sprawdzali jakość obsługi i warunki noclegowe.

- Nasz ranking to nie żadna "klikanka", jakich wiele w internecie. To dokładnie przygotowane zestawienie, które opracowujemy opierając się na dwukrotnych odwiedzinach naszych ankieterów w każdym obiekcie - wyjaśnia Tomasz Cylka, redaktor naczelny magazynu.

Schroniska oceniano w czterech kategoriach: wyżywienie, warunki noclegowe, sanitarne oraz atmosfera. W tej ostatniej przyglądano się m.in. nastawieniu obsługi do klientów czy gotowości niesienia pomocy. W sumie maksymalnie można było zdobyć 100 punktów.

Najlepszym schroniskiem okazało się to w Dolinie Roztoki. Testerzy magazynu przyznali tatrzańskiemu obiektowi aż 92,5 punktu. Największe wrażenie zrobiła na nich jakość przygotowywanych potraw. Bliskie ideału okazały się także warunki noclegowe. Minusem są kolejki do pryszniców w sezonie, lecz ten mankament nie wpłynął na całość oceny.

- My po prostu kochamy to, co robimy i chcemy to wykonywać jak najlepiej - mówi Anna Krupa, która od siedmiu lat prowadzi z mężem schronisko. - Mamy zgrany zespół. Staramy się dbać o dobrą kuchnię, by potrawy były swojskie. Są też posiłki dla wegetarian. Ostatnio mieliśmy remont łazienek. Być może to wszystko miało wpływ na naszą ocenę.

Szefowa z Doliny Roztoki dodaje, że życie w schronisku to rodzinna tradycja. Jej szwagierka z mężem prowadzi podobny obiekt na Turbaczu. Ten w zestawieniu zajął także wysokie, szóste miejsce.

W pierwszej piątce znalazły się jeszcze dwa schroniska z naszego regionu. Trzecie miejsce zajęło to na Markowych Szczawinach pod Babią Górą. Obiekt otrzymał 86 punktów. Doceniono czyste i zadbane pokoje, skrytykowano rzadko aktualizowaną stronę internetową. Nocleg kosztuje tam między 24 a 60 zł.

Największym zaskoczeniem jest schronisko na Jaworzynie Krynickiej (84,2 pkt.). W porównaniu z ostatnim zestawieniem poprawiło się o 50 pozycji i zajęło czwarte miejsce. Atutem są tam liczne imprezy i łazienki w pokojach. Za minus uznano wysokie ceny zimą. - Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów - mówi Marcin Bednarkiewicz, szef schroniska na Jaworzynie. - Pewnie o zmianie naszej pozycji zadecydowała zmiana profilu z hotelu górskiego na schronisko - dodaje.
Najgorzej w Polsce ocenione zostało schronisko "Orlica" w Zieleńcu (Góry Orlickie). Podczas dwóch wizyt ankieter nie dostał się do środka, bo budynek był zamknięty.

Schroniska i liczba punktów
Schronisko w Dolinie Roztoki 92,5
Schronisko Andrzejówka w Górach Kamiennych 88,3
Schronisko Markowe Szczawiny 86
Schronisko Jaworzyna Krynicka 84,2
Bacówka na Rycerzowej 82,3
Schronisko na Turbaczu 80,8
Schronisko Pasterka w Górach Stołowych 79,7
Schronisko na Przegibku w Beskidzie Żywieckim 77,8
Schronisko na Hali Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim 75,9
Schronisko na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim 75,2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski