Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Natura do sportu

BK
Trening pływaków Gimnazjum Sportowego w Oświęcimiu. Zawodnicy w niewielkich odstępach pokonują kolejne długości basenu. Adrian trzyma równe tempo z rówieśnikami i z brzegu basenu ciężko się zorientować, że los nie dał mu takiej samej szansy jak kolegom.

Jemu to jednak zupełnie nie przeszkadza. - Na pływalni, ale także poza nią stara się udowodnić, że zniepełnosprawnością można żyć zupełnie normalnie. Najlepszy dowód, że na co dzień trenuje zpełnosprawnymi rówieśnikami i____chodzi do normalnej klasy - podkreśla trenerka Jadwiga Zieleńska**-**Starzec.
Adrian Jarnot jest uczniem III klasy Gimnazjum Sportowego w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, trenuje po 4 godziny dziennie, pokonując nawet do 10 kilometrów. Dla pływaków oświęcimskiej sekcji taka dawka nie jest czymś niezwykłym, ale Adrian urodził się z widoczną wadą wrodzoną.
Prawa ręka kończy się na stawie łokciowowym, dłoń lewej też nie jest w pełni sprawna. Nie przeszkadza mu to z powodzeniem pływać. Podczas I Światowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych, rozegranych we wrześniu ubiegłego roku w Rio de Janeiro, wywalczył 3 medale: srebrny na 200 m st. zmiennym i dwa brązowe na 100 m st. motylkowym i 400 m st. dowolnym. - Jak dotychczas to mój największy sukces. Już sam start wtej imprezie był wielkim przeżyciem. Do Brazylii zjechały ekipy z14 krajów, wtym nasza 6-osobowa nasza reprezentacja. Polska zdobyła 13 medali, wtym 3złote, 7srebrnych i3brązowe - opowiada pływak.
Medali zdobytych w imprezach krajowych, w tym Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży czy mistrzostwach Polski ma już niemałą kolekcję i to we wszystkich barwach.
- Marzę otym, aby pojechać do Pekinu na paraolimpiadę w2008 roku - wyznaje Adrian.
Trenerka Zieleńska-Starzec jest przekonana, że Adriana na to stać. - Chłopak ma naturę do sportu. Po prostu lubi rywalizować. Tak było od początku, to jest po prostu żywe srebro. Wpadł nam woko, gdy przychodził na zajęcia jeszcze zklasą zSP 4. Od IV klasy udało nam się wspólnie zAlą Ledwoń tak ustawić zajęcia, aby mógł trenować systematycznie. Z____pomocą przyszła jeszcze Monika Woźnicka - trenerka przyznaje, że po drodze nie brakowało przeszkód, ale też znaleźli się ludzie dobrej woli, jak chociażby właściciele firmy "Lechjan".
Do tej grupy należy także Piotr Kućka, dyrektor Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, który nie miał większych wątpliwości, aby przyjąć chłopca do gimnazjum sportowego.
Adrian nie jest jedynym podopiecznym trenerek Jadwigi Zieleńskiej-Starzec i Alicji Ledwoń. W sekcji niepełnosprawnych pływaków trenuje 5 zawodników. Być może, gdyby nie sport, byliby zamknięci w swoich czterech ścianach. Więcej o sekcji już wkrótce.
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski