Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele eksperymentują na lekcjach matematyki

Katarzyna Krasoń
Innowacje. Europejski projekt chroni przed nudą podczas zajęć z przedmiotów ścisłych

Krakowscy nauczyciele otwierają się na innowacje w nauczaniu przedmiotów ścisłych. - Tradycyjne metody powoli odchodzą do lamusa. Nauczyciele zaczynają rozumieć, że aby uczyć efektywnie, muszą przekazywać wiedzę w bardziej nowatorski sposób - mówi Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego.

Impulsem do zwiększenia kreatywności nauczycieli były piątkowe warsztaty w ramach inicjatywy "Scientix Day - Cracow", zorganizowane w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego.

Na konferencji spotkali się m.in. nauczyciele z Krakowa i Zakopanego, którzy poznali zalety europejskiej platformy Scientix i jej praktyczne zastosowanie w nauczaniu.

Scientix to zainicjowany przez Komisję Europejską portal internetowy przeznaczony dla nauczycieli, badaczy, rodziców oraz wszystkich osób zainteresowanych naukami ścisłymi. Zapewnia bezpłatny dostęp do materiałów dydaktycznych i dokumentów dotyczących europejskich projektów z zakresu nauczania przedmiotów ścisłych, ale nie tylko.

- Scientix daje niesamowite możliwości wszystkim nauczycielom, którzy chcą podwyższyć jakość swojego nauczania - mówi Małgorzata Zajączkowska, ambasadorka projektu. Jak dodaje, dzięki wykorzystaniu materiałów z portalu, nauczyciele mogą skutecznie uatrakcyjnić lekcje matematyki, chemii, fizyki, które stereotypowo wielu uczniów uważa za nudne.

Nie są to jedyne zalety społeczności Scientix. Jak mówi Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego, portal zapewnia również nieograniczone możliwości nawiązywania kontaktów międzynarodowych i wymiany doświadczeń między nauczycielami.

- To narzędzie, które inspiruje twórczych nauczycieli, a tym samym sprawia, że lekcje stają się ciekawsze - przekonuje dyrektor szkoły.

Aktywność w ramach platformy Scientixu to także promocja polskich osiągnięć naukowych na arenie międzynarodowej. - A naprawdę mamy się czym pochwalić - podkreśla Iwo Wroński.

Jednym z projektów, który ubiega się o umieszczenie na platformie Scientix, jest Interblok - inicjatywa nauczycieli związanych ze Społecznym Towarzystwem Oświatowym w Krakowie. To interdyscyplinarny program dla szkół gimnazjalnych oparty na nauczaniu przedmiotów ścisłych wyłącznie za pomocą eksperymentów.

- Nasz projekt wprowadzono już w około stu szkołach w całej Polsce, w tym w dwudziestu w Krakowie - opowiada Iwo Wroński.
Według Małgorzaty Zajączkowskiej Scientix zyskuje coraz większą popularność wśród polskich nauczycieli. - Mamy nadzieję, że dzięki tym warsztatom przekonają się do niego także nauczyciele z Krakowa - mówi ambasadorka projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski