Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele i szefowie

GEG
(INF. WŁ.) Ponad połowa legalnie pracujących w Małopolsce obcokrajowców to kadra kierownicza, eksperci i doradcy. Ponad jedną czwartą stanowią nauczyciele języków obcych.

Obcokrajowcy w Małopolsce

   W ubiegłym roku w Małopolsce wydano cudzoziemcom 829 zezwoleń na pracę. W 2002 r. takich zezwoleń było 1011, a w 2001 r. - 838.
   Aż 437 pracujących obcokrajowców (52,7 proc.) to dyrektorzy i kierownicy, doradcy lub eksperci, 246 osób (29,7 proc.) zostało zatrudnionych jako nauczyciele języków obcych, a 120 (14,5 proc.) - jako robotnicy wykwalifikowani.
   Obywateli innych państw najczęściej zatrudniano w handlu (30 proc.), edukacji (25 proc.), przemyśle (24,5 proc.), budownictwie (6,5 proc.), pośrednictwie finansowym i nieruchomościach (6 proc.) oraz w hotelach i restauracjach (5,7 proc.). Najczęściej o pracę w Małopolsce starali się Ukraińcy (186 zezwoleń), Anglicy (96), Francuzi (90), Niemcy (59) i Amerykanie (45).
   Oprócz 829 zezwoleń na pracę wydano także 391 przyrzeczeń wydania takich zezwoleń. Odmówiono 14 osobom. Aż 9 przypadków dotyczyło osób, które zajmowały wcześniej kierownicze stanowiska w firmach, a nie miały na to wymaganej zgody. Dwie osoby miały niższe kwalifikacje niż wskazały we wniosku, a kolejnym dwóm udowodniono, że pracowały w Polsce nielegalnie. (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski