Nauczyciele na medal odebrali nagrody. - Kluczem do sukcesu jest pasja - mówią pedagodzy [ZDJĘCIA Z GALI]

Akcja specjalna
Uczniowie i rodzice wybrali najlepszych nauczycieli i najlepsze szkoły w Małopolsce. Laureaci Plebiscytu Nauczyciel na Medal nagrody odebrali w czwartek, 29 listopada, podczas uroczystej gali na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

- W zawodzie pracuję od ponad 30 lat, ale ten dzień jest dla mnie wyjątkowy. Tytuł „Nauczyciela na Medal” to ogromna satysfakcja, szczególnie że nominacja wyszła ze strony uczniów i ich rodziców - mówi Ewa Miłaszewska ze Szkoły Podstawowej nr 124 w Krakowie, zwyciężczyni w kategorii Nauczyciel Klas I-III. - Dlaczego dzieci mnie cenią? Pewnie dlatego, że jestem otwarta na ich potrzeby, słowa i emocje, czują że mogą na mnie liczyć.

- Każdy nauczyciel, który traktuje swoją pracę jak pasję, jest w stanie zarazić nią uczniów. A to podstawa dobrych relacji z młodzieżą - dodaje Dominika Zielińska z Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu (trzecie miejsce w kategorii Nauczyciel Szkół Ponadpodstawowych).

Empatia, otwartość i pasja, to słowa, które opowiadając o swojej pracy powtarzali wszyscy laureaci. Łącznie było to trzydziestu nauczycieli w kategoriach: Nauczyciel klas I-III, Nauczyciel klas IV-VIII, Nauczyciel Szkoły Ponadpodstawowej oraz trzy nagrody w kategorii Szkoła Roku (w tej kategorii laureatów wyłoniono w tym roku po raz pierwszy). Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali vouchery na studia podyplomowe na Uniwersytecie Pedagogicznym, szkoły zaś - vouchery na zakup sprzętu. Podczas czwartkowej gali wręczono również dyplomy i medale laureatom etapów powiatowych.

Radość z tytułów i nagród, podczas czwartkowej gali mieszała się z dyskusjami o problemach i wyzwaniach jakie stoją przed pedagogami. - Tak jak zmienia się świat wokół nas, tak zmieniają się wymagania i potrzeby dzieci. Mam wrażenie, że dziś maluchy oczekują od dorosłych większej uwagi - mówi Miłaszewska. - Wyzwaniem są też nowe technologie, które zagarniają coraz to nowe obszary naszego życia.

Do tegorocznej edycji plebiscytu zgłoszono ponad 1100 nauczycieli oraz kilkaset szkół z całej Małopolski. Nominowani najpierw zmierzyli się w etapach powiatowych, a później ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, rozpoczęli rywalizację na poziomie wojewódzkim. Łącznie oddano ok. 120 tys. głosów.

- Celem naszej akcji było nagrodzenie najbardziej charyzmatycznych i kreatywnych nauczycieli - mówi Dariusz Kołacz, wiceprezes oddziału Polskapress w Krakowie, wydawcy „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”. - Szukaliśmy belfrów, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji z uczniami, cieszą się sympatią, autorytetem i szacunkiem.

Akcja prowadzona była pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego i prof. Kazimierza Karolczaka, rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

- Patronujemy temu plebiscytowi, ponieważ uważamy, że nauczyciel to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najtrudniejszych zawodów, jaki można wykonywać - mówi prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego Robert Stawarz. - Naszą misją jest wspieranie nauczycieli, dziś, w dobie reformy edukacji, jest to szczególnie ważne. Cieszy nas też fakt, że w gronie laureatów znalazło się wielu absolwentów naszej uczelni.

Niewykluczone, że Plebiscyt Nauczyciel na Medal w przyszłym roku nagrodzi jeszcze szersze grono pedagogów. - Myślimy o dodaniu jeszcze jednej kategorii, jaką byłby Nauczyciel Akademicki - mówi prezes Kołacz. - W ten sposób moglibyśmy nagrodzić wyśmienitych pedagogów, reprezentujących wszystkie etapy edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nauczyciele na medal odebrali nagrody. - Kluczem do sukcesu jest pasja - mówią pedagodzy [ZDJĘCIA Z GALI] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski