Nauczyciele na zasiłek

SYP
Udostępnij:
Jeszcze dziesięć lat temu w szkołach średnich całego powiatu było 9275 uczniów. W minionym roku szkolnym już tylko 4862, a od września będzie 4770. Mniejsza liczba uczniów oznacza mniej klas, a co za tym idzie mniej godzin dla nauczycieli.

Najwięcej nauczycieli straci pracę w zespole szkół w Trzyciążu. Fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI. Nawet 17 nauczycielom zatrudnionym w szkołach średnich grozi zwolnienie z pracy. Powód? Brak godzin.

Od września w olkuskim I LO jest do zwolnienia jeden nauczyciel, który jednak znalazł pracę poza oświatą, w II LO także jeden, ale odchodzi na emeryturę. W likwidowanym Zespole Szkół nr 2 troje, ale dwoje znalazło zatrudnienie w "Mechaniku". W olkuskim Zespole Szkół nr 3 do zwolnienia jest trójka nauczycieli, ale wszyscy odchodzą na emeryturę. Podobnie, jak jedna osoba z olkuskiego zespołu szkół specjalnych. W zespole szkół w Bukownie zabrakło godzin dla dwójki nauczycieli. Jeden idzie na emeryturę, a drugi zostanie zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin. Podobnie w zespole szkół w Wolbromiu, gdzie spośród trojga nauczycieli do zwolnienia jedna osoba odchodzi na emeryturę, a dla dwóch, które pracowały w niepełnym wymiarze godzin zabrakło pracy. Najwięcej, bo aż pięć osób jest do zwolnienia w zespole szkół w Trzyciążu, gdzie kolejny rok nie powiódł się nabór i nie zostanie otwarta pierwsza klasa.

- Sytuacja jest trudna, ale w porównaniu do pierwotnych planów udało nam się znaleźć godziny dla czworga nauczycieli, może uda nam się jeszcze znaleźć jakieś zatrudnienie dla 2-3 nauczycieli, którzy są do zwolnienia - mówi Waldemar Mendak, dyrektor wydziału edukacji olkuskiego starostwa.

Poza nauczycielami, którzy są przewidziani do zwolnienia kolejnych kilkunastu będzie miało pracę, ale przy zmniejszonej liczbie godzin i co za tym idzie za mniejszym wynagrodzeniem. Największy problem ze znalezieniem pracy mają młodzi ludzie po studiach. Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu jest zarejestrowanych prawie stu bezrobotnych nauczycieli. Większość z nich to świeżo upieczeni absolwenci wyższych uczelni. Tymczasem przez cały ub. rok do Powiatowego Urzędu Pracy nie zgłoszono ani jednej oferty pracy dla przeszło dwudziestu bezrobotnych filozofów, historyków i politologów. Tymczasem w szkołach nadal pracuje wielu nauczycieli, którzy osiągnęli wiek emerytalny i mogliby udać się na zasłużoną emeryturę, ale nie chcą i nie można ich do tego zmusić. Ilu ich jest? Nie wiadomo. - Dokładną informację o ilości nauczycieli, którzy nabyli uprawnienia emerytalne będziemy mieli na początku września - wyjaśnia dyrektor Mendak.

Do końca 2007 roku miała obowiązywać zasada, że na wcześniejsze emerytury mogą odchodzić nauczyciele urodzeni przed 1969 r., mający 30-letni staż pracy, w tym 20 lat "przy tablicy". Na taki krok zdecydowało się prawie stu nauczycieli w powiecie. Najwięcej, bo 45 pedagogów pożegnało się ze szkołami średnimi, a 30 ze szkołami miasta i gminy Olkusz. Ale nowelizacja Karty Nauczyciela, przedłużyła możliwość odejścia na wcześniejszą emeryturę. W efekcie do pracy w szkołach powróciło wielu nauczycieli, którzy wcześniej zdecydowali się odejść na emeryturę. Na przykład w gminie Klucze, z 14 nauczycieli, którzy chcieli odejść na emeryturę, faktycznie odeszło pięcioro.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie