Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele na zasiłek

SYP
Jeszcze dziesięć lat temu w szkołach średnich całego powiatu było 9275 uczniów. W minionym roku szkolnym już tylko 4862, a od września będzie 4770. Mniejsza liczba uczniów oznacza mniej klas, a co za tym idzie mniej godzin dla nauczycieli.

Najwięcej nauczycieli straci pracę w zespole szkół w Trzyciążu. Fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI. Nawet 17 nauczycielom zatrudnionym w szkołach średnich grozi zwolnienie z pracy. Powód? Brak godzin.

Od września w olkuskim I LO jest do zwolnienia jeden nauczyciel, który jednak znalazł pracę poza oświatą, w II LO także jeden, ale odchodzi na emeryturę. W likwidowanym Zespole Szkół nr 2 troje, ale dwoje znalazło zatrudnienie w "Mechaniku". W olkuskim Zespole Szkół nr 3 do zwolnienia jest trójka nauczycieli, ale wszyscy odchodzą na emeryturę. Podobnie, jak jedna osoba z olkuskiego zespołu szkół specjalnych. W zespole szkół w Bukownie zabrakło godzin dla dwójki nauczycieli. Jeden idzie na emeryturę, a drugi zostanie zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin. Podobnie w zespole szkół w Wolbromiu, gdzie spośród trojga nauczycieli do zwolnienia jedna osoba odchodzi na emeryturę, a dla dwóch, które pracowały w niepełnym wymiarze godzin zabrakło pracy. Najwięcej, bo aż pięć osób jest do zwolnienia w zespole szkół w Trzyciążu, gdzie kolejny rok nie powiódł się nabór i nie zostanie otwarta pierwsza klasa.

- Sytuacja jest trudna, ale w porównaniu do pierwotnych planów udało nam się znaleźć godziny dla czworga nauczycieli, może uda nam się jeszcze znaleźć jakieś zatrudnienie dla 2-3 nauczycieli, którzy są do zwolnienia - mówi Waldemar Mendak, dyrektor wydziału edukacji olkuskiego starostwa.

Poza nauczycielami, którzy są przewidziani do zwolnienia kolejnych kilkunastu będzie miało pracę, ale przy zmniejszonej liczbie godzin i co za tym idzie za mniejszym wynagrodzeniem. Największy problem ze znalezieniem pracy mają młodzi ludzie po studiach. Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu jest zarejestrowanych prawie stu bezrobotnych nauczycieli. Większość z nich to świeżo upieczeni absolwenci wyższych uczelni. Tymczasem przez cały ub. rok do Powiatowego Urzędu Pracy nie zgłoszono ani jednej oferty pracy dla przeszło dwudziestu bezrobotnych filozofów, historyków i politologów. Tymczasem w szkołach nadal pracuje wielu nauczycieli, którzy osiągnęli wiek emerytalny i mogliby udać się na zasłużoną emeryturę, ale nie chcą i nie można ich do tego zmusić. Ilu ich jest? Nie wiadomo. - Dokładną informację o ilości nauczycieli, którzy nabyli uprawnienia emerytalne będziemy mieli na początku września - wyjaśnia dyrektor Mendak.

Do końca 2007 roku miała obowiązywać zasada, że na wcześniejsze emerytury mogą odchodzić nauczyciele urodzeni przed 1969 r., mający 30-letni staż pracy, w tym 20 lat "przy tablicy". Na taki krok zdecydowało się prawie stu nauczycieli w powiecie. Najwięcej, bo 45 pedagogów pożegnało się ze szkołami średnimi, a 30 ze szkołami miasta i gminy Olkusz. Ale nowelizacja Karty Nauczyciela, przedłużyła możliwość odejścia na wcześniejszą emeryturę. W efekcie do pracy w szkołach powróciło wielu nauczycieli, którzy wcześniej zdecydowali się odejść na emeryturę. Na przykład w gminie Klucze, z 14 nauczycieli, którzy chcieli odejść na emeryturę, faktycznie odeszło pięcioro.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski