Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele

Redakcja
W świecie jazzu najlepiej zorganizowana jest edukacja jazzowa i międzynarodowa współpraca. Nauczyciele, popularyzatorzy jazzu, dziennikarze oraz szkoły są skupieni w kilku organizacjach, z których jedna - IASJ z siedzibą w holenderskiej Hadze - wybrała Kraków na swój doroczny, już 15. kongres. Przewodniczącym organizacji jest amerykański saksofonista Dave Liebman, a należą do niej z Polski m.in. Instytut Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej założona przez Grzegorza Motykę. To za przyczyną tej ostatniej przedstawiciele ponad 40 placówek z Europy, Azji i Ameryki przyjechali do Krakowa, aby uczestniczyć w wykładach, seminariach i warsztatach oraz koncertach w ramach XI Festiwalu "Starzy i młodzi, czyli jazz w Krakowie". Część "kwalifikowana" jest przedmiotem zainteresowania delegatów szkół członków IASJ, natomiast atrakcją dla słuchaczy są towarzyszące spotkaniu koncerty. W niedzielę, 3 lipca, pierwszym koncertem był występ big-bandu Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej.

Grzegorz Tusiewicz Cały ten jazz

   Studenci - członkowie tej orkiestry działającej od roku 1974 w ramach wydziału jazzu - stanowią śmietankę polskich młodych utalentowanych muzyków. Kieruje nią z przerwą Andrzej Zubek i pod jego dyrekcją big-band wystąpił na skromnej estradzie na Rynku Głównym.
   Moje zainteresowanie, poza oczywistym zachwytem nad brzmieniem i precyzją gry zespołowej, wzbudzili soliści (notabene nigdzie nie wymienieni z nazwiska). Interesująco zagrali saksofoniści altowy, tenorowy, barytonowy, pierwszy trębacz oraz gitarzysta. Ich twarze warto zapamiętać.
   We wtorkowy wieczór w sali PWST wystąpili mistrzowie, czyli nauczyciele ze szkół należących do organizacji. Koncert prowadził Dave Liebman i zagrali muzycy z Helsinek, Moguncji, Berlina, Paryża, Monachium, Rygi, Grazu, Korfu, Lundu, Tel Awiwu, Kaliningradu i Pensylwanii. Sformowali kwartety, kwintety i sekstety, a ponieważ wiekowo w większości należeli do pokolenia zarówno europejskiego free jazzu, jak i fusion, grali poważne aranże utworów własnych i jazzowych mistrzów, choć stylistyczne preferencje można było wyczuć. Ten przegląd możliwości stylistycznych i wykonawczych pokazał, jak oryginalni i interesujący są nauczyciele młodzieży jazzowej. Od pogodnej muzyki wykonanej przez nauczycieli z Rygi przez mieszczące się w głównym nurcie kompozycje ze Szwajcarii i dość swobodnie potraktowanej kompozycji Komedy "Kattorna" do bardzo współczesnych utworów Wayne'a Shortera m.in. "Toys". Wokalistka z Izraela Iris Portugali zaśpiewała monkowski "Round Midnight". Jako ostatni wystąpił kwartet z liderami Liebmanem i Jarkiem Śmietaną, który wykonał standard "Equinox" w sposób niebudzący wątpliwości, kto tu jest szefem i dlaczego.
   Od niedzieli nauczyciele i goście prowadzą zajęcia i warsztaty dla uczestników i formują z nich międzynarodowe zespoły, które zaprezentują się na koncertach galowych w piątek i sobotę w Radiu Kraków. To może być bardzo interesujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski