Nauka bez barier

DSF
15 listopada mija termin, w którym firmy z Małopolski, zajmujące się dokształcaniem, organizacją szkoleń, prowadzeniem kursów językowych itp. mogą przedstawić swoją ofertę w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Te, które przebrną przez procedurę konkursową, od przyszłego roku, za pieniądze z Brukseli, będą kształcić mieszkańców naszego województwa: każdy z nich - pod warunkiem że jest osobą pracującą - będzie mógł uzupełnić swoje wykształcenie, doszlifować język, nauczyć się obsługi komputera itp. Do czerwca 2006 roku Wojewódzki Urząd Pracy wyda na to zadanie 46 mln zł.

Blisko 440 mln euro na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

   Pieniądze pochodzą z tzw. Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), który jest jednym z funduszy strukturalnych UE. Cały budżet EFS na lata 2000-2006 wynosi ok. 60 mld euro, z czego na Polskę przypadnie 438,4 mln euro. Jako pierwszy będzie wdrażany projekt, dotyczący podnoszenia kwalifikacji przez osoby pracujące; nasze województwo otrzymało na ten cel 46 mln zł.
   Uczestnikami szkoleń mogą być: -**pracujące osoby dorosłe (wykonujące pracę na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego lub umowy o pracę nakładczą), w tym także osoby na urlopach macierzyńskich i wychowawczych zamieszkałe na terenie województwa małopolskiego (w trakcie uczestnictwa w projekcie konieczne jest zameldowanie stałe lub czasowe na terenie województwa małopolskiego);
   - osoby zgłaszające z własnej inicjatywy chęć podwyższania lub dostosowywania kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy (poza godzinami pracy);
   - osoby posiadające wykształcenie co najmniej gimnazjalne lub odpowiednie poziomem do starego systemu kształcenia (podstawowe), w szczególności zamieszkałe na obszarach zmarginalizowanych, wiejskich, na obszarach restrukturyzacji przemysłów.
   Jest jeszcze jeden warunek: pracownik - lub jego pracodawca - będzie musiał wpłacić 10 procent kosztów szkolenia.
   Na razie rozpoczęła się procedura wyłaniania firm, które zajmą się organizacją szkoleń. Do 15 listopada wszystkie zainteresowane tym podmioty z Małopolski powinny w Wojewódzkim Urzędzie Pracy zgłosić swoje oferty. Nasze województwo zostało podzielone na 5 subregionów:
   I - Miasto Kraków, powiaty: krakowski, proszowicki, miechowski, wielicki;
   II - Miasto Tarnów, powiaty: tarnowski, dąbrowski, bocheński, brzeski;
   III - powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski;
   IV - Miasto Nowy Sącz, powiaty: nowosądecki, nowotarski, tatrzański, gorlicki, limanowski;
   V - powiaty: suski, wadowicki, myślenicki
   Podział ten oznacza, że firma szkoleniowa musi zapewnić warunki nauki mieszkańcom każdego z powiatów znajdujących się na terenie danego subregionu.

\\\*

   Jak szacuje Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, w Małopolsce działa ok. 600 firm, zajmujących się organizowaniem różnego rodzaju kursów. W ocenie dyrektora najlepiej byłoby, aby połączyły się one w konsorcja i każde z nich przedstawiło jeden dopracowany projekt.
   W konkursie mogą startować: jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjne wykonujące zadania jednostek samorządu terytorialnego; związki, porozumienia i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego (gmin i powiatów); jednostki organizacyjne podległe wojewodzie (w tym ośrodki doradztwa rolniczego) oraz ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi (Krajowe Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Brwinowie wraz z oddziałami i regionalnymi centrami doradztwa rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich); szkoły wyższe; organ założycielski w przypadku szkół ponadgimnazjalnych niepublicznych mających uprawnienia szkoły publicznej; organy prowadzące szkoły ponadgimnazjalne w przypadku ponadgimnazjalnych szkół publicznych; placówki prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych; organizacje pozarządowe mające w zadaniach statutowych promocję i wspomaganie edukacji; samorządy gospodarcze i zawodowe; jednostki naukowe; poradnie psychologiczno-pedagogiczne (w tym poradnie specjalistyczne); publiczne służby zatrudnienia; Ochotnicze Hufce Pracy (OHP); agencje zatrudnienia; instytucje szkoleniowe; instytucje dialogu społecznego i partnerstwa lokalnego; organizacje pozarządowe współpracujące z publicznym służbami zatrudnienia; Wojewódzkie urzędy statystyczne; partnerstwa podmiotów, będących podmiotami uprawnionymi.
   Po 15 listopada zostanie powołana komisja, składająca się z przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy, wojewody i marszałka. Wyniki konkursu po 1 stycznia będą zamieszczone na stronach internetowych WUP i każdy mieszkaniec Małopolski będzie mógł wybrać dogodną dla siebie ofertę.

\\\*

   Ostateczny termin składania wniosków upływa 15.11.2004 r. o godz. 16.00. Wszystkie wnioski powinny być opracowane w oparciu o dokumentację zawierającą szczegółowe wymagania dotyczące konkursu, którą można pobrać na dostarczoną przez siebie dyskietkę w punktach informacyjnych EFS w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, w Zespole Zamiejscowym WUP w Nowym Sączu, w Zespole Zamiejscowym WUP w Tarnowie lub ze strony internetowej www.wup-krakow.pl. O dodatkowe informacje można pytać m.in. pod krakowskim numerem telefonu: 424-07-37.(DSF)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie