Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka ekologicznej jazdy

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) fot. Krzysztof Kapica
Szkolenie kierowców. Samochody, których kierowcy posiedli umiejętności eco-drivingu, potrafią zużyć na długich dystansach nawet poniżej 2 litrów paliwa na 100 kilometrów.

Ekojazda (ecodriving) oznacza świadomą i kontrolowaną jazdę, która przynosi korzyści w postaci oszczędności od 5 do nawet 20 procent paliwa. Ale nie tylko. Dzięki niej możliwe jest również zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdu oraz zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu. Istotna jest również redukcja emisji gazów cieplarnianych. Efekty takie uzyskujemy dzięki niewielkim nakładom finansowym, których zwrot następuje zwykle w ciągu 5-8 miesięcy.

Ekojazda, czyli jaka?

Zmotoryzowani, którzy chcą poruszać się zgodnie z zasadami ekojazdy, powinni przede wszystkim utrzymywać stałą prędkość na jak najdłuższych odcinkach, jeśli pozwalają na to względy bezpieczeństwa.

Ponadto podczas jazdy z równomierną prędkością należy używać jak najwyższego biegu. Instruktorzy zalecają dodatkowo nie używanie biegu jałowego podczas dojeżdżania do skrzyżowania lub zatrzymywania się.

Na ekojazdę nie pozwala dynamiczne przyspieszanie i mocne wciskanie pedału gazu. Zmieniać biegi na wyższe musimy natomiast tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Bardzo ważne jest ponadto dbanie o właściwy stan pojazdu, m.in. przez regularną kontrolę ciśnienia w oponach i prawidłowe serwisowanie.

Szkolenia z ecodrivingu prowadzone są przez ośrodki reprezentujące między innymi dużych producentów aut - Skodę i Renault, które koncentrują się na technikach mających na celu obniżenie zużycia paliwa bez strat dla średniej prędkości jazdy.

Szkolenie z użyciem telemetrii

Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault od jesieni 2011 roku, jako pierwsza ze szkół doskonalenia techniki jazdy w Polsce, oferuje kursy ecodrivingu z użyciem telemetrycznego pomiaru parametrów jazdy.

Podczas zajęć trener monitoruje parametry pracy pojazdu oraz technikę jazdy kierowcy za pomocą komputera, który jest podłączony do gniazda diagnostycznego samochodu (OBD). Dzięki temu w trakcie jazdy instruktor na bieżąco dysponuje informacjami na temat zużycia paliwa, włączonego biegu, położenia pedałów, obrotów silnika itp. (ok. 20 parametrów).

Po zakończeniu jazdy wykorzystywane przez nas oprogramowanie generuje raport w formacie Excel, co pozwala na precyzyjne wskazanie kierowcy miejsc, w których popełniał on błędy lub w których zaoszczędził paliwo. W warunkach szkoleniowych uzyskuje się obniżenie zużycia paliwa nawet o 10-40 procent, przy niezmienionej średniej prędkości.

Szkoły dysponują zaawansowanym symulatorami ekojazdy. Urządzenie umożliwia ćwiczenie techniki jazdy ekonomicznej na trasach miejskich, pozamiejskich i autostradowych. Podczas jazdy kursant otrzymuje wskazówki pozwalające obniżyć zużycie paliwa, a po zakończeniu przejazdu jest oceniany. Symulator wskazuje również miejsca, w których kursant popełnił błędy i sugeruje technikę jazdy, którą należało w nich zastosować.

Pełny kurs na symulatorze trwa około 30 minut

Kursy na symulatorze, co podkreślają instruktorzy, mogą stanowić uzupełnienie lub wstęp do szkoleń praktycznych, realizowanych w warunkach ruchu na drodze publicznej. Osoby zainteresowane tym zagadnieniem mogą również skorzystać z dostępnych programów komputerowych - zarówno odpłatnych, jak i udostępnianych w wolnej licencji.

Efekty szkoleń z ekojazdy są niezwykle spektakularne. Podczas ubiegłorocznego Eko Rajdu - imprezy samochodowej, która promuje oszczędny i ekologiczny tryb jazdy oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym - na trasie liczącej 234 km, przebiegającej przez Śląsk i Jurę Krakowsko-Częstochowską zespół Auto Szkoły Skody osiągnął rekordowy wynik. Niewielkie Citigo 1.0 MPI o mocy 75 koni mechanicznych zużyło zaledwie 1,58 l na 100 km.

motofakty.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski