Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy ostrzegają: Musimy być przygotowani na coraz większe upały, które będą utrudniać nam życie

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
CESAR MANSO/AFP/East News
Liczba wyjątkowo gorących dni każdego roku, kiedy temperatura osiąga 50 stopni Celsjusza, podwoiła się od lat 80.

Musimy się przygotować na powtarzające się upały, które będą utrudniać nam życie i przynosić m.in. fale pożarów, ostrzegają naukowcy.

Globalna analiza przeprowadzona przez BBC wykazała, że liczba wyjątkowo gorących dni każdego roku, kiedy temperatura osiąga 50 stopni Celsjusza, podwoiła się od lat 80. ubiegłego wieku. Takie zjawiska występują teraz również w większej liczbie obszarów świata niż wcześniej i stanowią one ogromne wyzwanie dla ludzkiego zdrowia i naszego życia.

-Całkowita liczba dni powyżej 50 stopni Celsjusza wzrastała w każdej dekadzie od 1980 roku. Średnio między 1980 a 2009 rokiem temperatury przekraczały ten poziom przez około 14 dni w roku. Liczba ta wzrosła do 26 dni w roku w latach dodatkowe dwa tygodnie w roku. Wzrost ten w stu procentach można przypisać spalaniu paliw kopalnych – mówił dr Friederike Otto, zastępca dyrektora Instytutu Zmian Środowiska na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Ponieważ cały świat się ociepla, ekstremalne temperatury stają się bardziej prawdopodobne. Wysoka temperatura może być śmiertelna dla ludzi i przyrody, stwarzać też poważne problemy dla transportu i systemów energetycznych.

Temperatury 50°C występują głównie na Bliskim Wschodzie i w rejonach Zatoki Perskiej. A po rekordowych temperaturach 48,8C zanotowanych we Włoszech i 49,6C w Kanadzie tego lata, naukowcy ostrzegają: dni powyżej 50C pojawią się gdzie indziej, chyba że ograniczymy emisje z paliw kopalnych.

- Musimy działać szybko. Im szybciej zmniejszymy emisje, tym lepiej będzie nam się żyło – twierdzi dr Sihan Li, badacz klimatu w Szkole Geografii i Środowiska na Uniwersytecie Oksfordzkim. - Wraz z ciągłymi emisjami i brakiem działań mających je powstrzymać, ekstremalne upały staną się nie tylko bardziej dotkliwe i częstsze, ale reagowanie w sytuacjach awaryjnych stanie się trudniejsze – ostrzega dr Li.

Analiza BBC wykazała również, że w ostatniej dekadzie maksymalne temperatury wzrosły o 0,5°C w porównaniu ze średnią długoterminową z lat 1980-2009. Jednak wzrosty te nie były jednakowo odczuwalne na całym świecie: w Europie Wschodniej, Afryce Południowej i Brazylii maksymalne temperatury wzrosły o ponad 1°C, a niektóre obszary Arktyki i Bliskiego Wschodu odnotowały wzrost nawet o ponad 2°C.

Naukowcy wzywają do podjęcia pilnych działań przez światowych przywódców. Okazją będzie oenzetowski szczyt w Glasgow w listopadzie, gdzie rządy zostaną poproszone o zobowiązanie się do nowych cięć emisji w celu ograniczenia globalnego wzrostu temperatury.

Nawet poniżej 50C wysokie temperatury i wilgotność mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia. Szacuje się, że aż 1,2 miliarda ludzi na całym świecie może stawić czoła stresowi cieplnemu do 2100 roku, jeśli obecny poziom globalnego ocieplenia utrzyma się, wynika z badań opublikowanych w zeszłym roku przez Rutgers University w USA. To co najmniej cztery razy więcej niż obecnie dotkniętych tym problemem.

Ludzie stają również przed trudnymi wyborami, bo zmienia się otaczający ich krajobraz, a ekstremalne upały zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia suszy i pożarów. Zmiana klimatu jest również ważną siłą napędową pustynnienia terenów.

BBC opisuje przypadek mieszkańca środkowego Iraku Kazema Al Kaabiego, na którego polu rosła bujna pszenica. Ziemia wokół niego była kiedyś wystarczająco żyzna, aby wyżywić jego i sąsiadów, ale stopniowo stała się sucha i jałowa. - Cała zieleń zniknęła. Teraz jest to pustynia - mówi rolnik.

Prawie wszyscy mieszkańcy jego wsi wyjechali szukać pracy w innych prowincjach.

Na zdjęciach udostępnionych przez NASA widać kurczącą się pokrywę śnieżną, topniejące lodowce i wysychające jeziora. Globalne ocieplenie to nie teoria - to fakt. Naukowcy już teraz mówią o trwającym obecnie wielkim wymieraniu. Przejdź dalej, by zobaczyć kolejne zdjęcia. Użyj suwaka, by je porównać.

Zdjęcia NASA pokazują, jak zmieniła się Ziemia. Wysychają zb...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowcy ostrzegają: Musimy być przygotowani na coraz większe upały, które będą utrudniać nam życie - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski