Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy Politechniki zostali obsypani prestiżowymi nagrodami

(PK)
Wyróżnienia. Uczeni Politechniki Krakowskiej zostali uhonorowani prestiżowymi wyróżnieniami za osiągnięcia naukowe, wynalazki, projekty architektoniczne i wybitne publikacje.

Młodzi wynalazcy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK dr inż. Marek Piątkowski, mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i mgr inż. Łukasz Janus zdobyli złoty medal na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli - Brussels Innova 2016. Doceniono ich innowacyjny pomysł z dziedziny inżynierii tkankowej. Naukowcy opracowali biodegradowalne aerożele chitozanowe, które będzie można wykorzystać w medycynie, a zwłaszcza transplantologii, jako rusztowania do hodowli komórkowych.

- Nasz wynalazek ma służyć jako podłoże do hodowli nowych tkanek w celu wyhodowania narządu bądź jego fragmentu, aby zastąpić utraconą tkankę, fragment tkanki czy narządu np. w wypadku - wyjaśnia mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska.

Aerożelowe rusztowanie będzie można z razem z nowymi tkankami wszczepić do organizmu pacjenta, co zniweluje ryzyko zakażenia hodowli, a jego porowata struktura umożliwi swobodne rozprzestrzenianie się składników odżywczych. Wcześniej innowacyjne rozwiązanie zdobyło także pierwszą nagrodę w XI edycji konkursu Młody Wynalazca 2016 w czasie Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2016 w Katowicach.

Architekci krajobrazu nagrodzeni za wybitny podręcznik

Zespół naukowy z Instytutu Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz, prof., dr inż. arch. Izabela Sykta, mgr inż. arch. Joanna Szwed i mgr inż. arch. krajobrazu Martyna Klimkiewicz-Kozak otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dydaktyczne. Zespół PK nagrodzono za przygotowanie podręcznika akademickiego pt. „Projektowanie ogrodu. Zbiór zadań z projektowania zintegrowanego dla studentów architektury krajobrazu”.

To kompendium wiedzy na temat właściwego rozplanowania i zagospodarowania ogrodu oraz wykonania projektu zieleni z uwzględnieniem uwarunkowań siedliskowych, topograficznych, funkcjonalnych i prawnych. Kluczem do podjęcia tego tematu była innowacyjne podejście do edukacji architektów krajobrazu na PK polegające na integracji przedmiotów, w ramach których kształci się projektantów ogrodów.

Projektowanie zintegrowane polega na równoległym wykonywaniu poszczególnych elementów projektu we współpracy z innymi prowadzącymi przedmioty takie jak: budownictwo, szata roślinna, ekofizjologia, grafika inżynierska, materiałoznawstwo i rysunek.

Builder nagrodził profesorów z WIL

Prof. Krzysztof Stypuła i prof. Andrzej Flaga z Wydziału Inżynierii Lądowej PK zostali wyróżnieni przez kapitułę konkursu miesięcznika Builder za działalność badawczą i wkład w rozwój branży budowlanej.

Prof. Andrzej Flaga, jest kierownikiem Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej, jedynej w Europie placówki badawczej, która wykonuje m.in. badania symulacyjne obciążenia obiektów śniegiem. Naukowcy z Laboratorium specjalizują się w zagadnieniach związanych z aerodynamiką i dynamiką budowli, inżynierią wiatrową oraz wpływem środowiska na obiekty budowlane i konstrukcyjne. Profesor Krzysztof Stypuła, dyrektor Instytutu Mechaniki Budowli Politechniki Krakowskiej, został uhonorowany za działalność badawczą w zakresie projektowania obiektów z uwzględnieniem wpływu drgań.

Zielony Feniks za ekologiczne auta

Profesor Witold Grzegożek z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej otrzymał nagrodę Zielonego Feniksa. Wyróżnieniem honorowe są osoby i instytucje zasłużone dla rozwoju ekoenergetyki.

Prof. Grzegożek, kierownik Zakładu Budowy Pojazdów Samochodowych na PK, został nagrodzony za osiągnięcia naukowo-badawcze w zakresie ekomotoryzacji. Pod jego kierunkiem na PK powstało wiele studenckich projektów pojazdów elektrycznych, w tym ekologiczny pojazd dla niepełnosprawnych, hybrydowy pojazd miejski, trójkołowy przechylny skuter, czy ostatnio przechylny rower dostawczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski