Naukowcy z PAN zaniepokojeni zabudową Krakowa i pomniejszająca się liczbą terenów zielonych. Apel do władz miasta

Pog
Naukowcy z PAN apelują do władz Krakowa, aby zadbać o tereny zielone w mieście i nie doprowadzać do ich uszczuplania
Naukowcy z PAN apelują do władz Krakowa, aby zadbać o tereny zielone w mieście i nie doprowadzać do ich uszczuplania Aneta Zurek / Polska Press
Rada Naukowa Instytutu Ochrony Przyrody PAN jest zaniepokojona zmniejszającymi się zasobami zieleni miejskiej w Krakowie. W związku z tym przyjęła uchwałę, w której wzywa miasto do zwiększania swoich zasobów zieleni.

FLESZ - Jak bezpiecznie spędzić sylwestra

Uchwałę PAN ws. zmniejszających się zasobów zieleni w Krakowie opublikował ruch społeczny "Nauka dla przyrody".

"W trosce o zrównoważony rozwój miasta Krakowa, mający na celu zagwarantowanie mieszkańcom możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb, do których należą możliwość odpoczynku, rekreacji i nawiązywania lokalnych kontaktów społecznych w pobliżu miejsca zamieszkania, apelujemy o stałe i sukcesywne tworzenie nowych terenów zieleni miejskiej i nie uszczuplanie już istniejących" - czytamy na wstępie uchwały.

"Badania naukowe pokazują, że kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne (m.in. poprawę funkcji immunologicznych, zmniejszenie zachorowalności na choroby układu krążenia i lepsze zdrowie kobiet w ciąży), psychiczne i poczucie szczęścia mieszkańców miast.

Zadrzewienia i zakrzewienia regulują mikroklimat miasta, przez co np. zmniejszają negatywne skutki zdrowotne i ekonomiczne fal upałów. Tereny zielone odgrywają istotną rolę w zatrzymywaniu wód opadowych, zapobiegając suszom i podtopieniom, a także mają duże znaczenie dla oczyszczania powietrza. Parki stanowią miejsca spontanicznej edukacji przyrodniczej osób w każdym wieku, a szczególnie dzieci, co w przyszłości zaowocuje zdrowym, samodzielnie myślącym i aktywnym społeczeństwem. Zatem w interesie zarówno każdego mieszkańca, jak i władz, jest zapewnienie istnienia terenów zielonych i dostępu do nich w obrębie miasta, nie tylko na obrzeżach, czy poza nim.

Powyższe fakty nabierają jeszcze większego znaczenia w obliczu postępującego kryzysu klimatyczno-ekologicznego. To Samorząd ponosi finansową i moralną odpowiedzialność dostosowywania miasta do walki ze skutkami tego kryzysu" - przekonują naukowcy w swoim apelu.

PAN apeluje o podjęcie konkretnych kroków ws. zieleni w Krakowie

PAN przekonuje, że w Krakowie od lat zaniedbywana jest kwestia ochrony terenów cennych przyrodniczo, dlatego apelują o podjęcie konkretnych kroków:

  • Inwentaryzację gruntów gminnych pod kątem przeznaczenia ich na zielone tereny niezabudowane, łącznie ze zmianami zapisów w dokumentach planistycznych miasta, które zabezpieczą te grunty przed zabudową w przyszłości.
  • Przyjęcie zasady, że wraz z nowym obszarem zabudowanym proporcjonalnie zostają wydzielone tereny zielone, które nie ulegną zabudowie i będą stanowiły obszary zieleni dostępnej dla mieszkańców.
  • Przygotowanie wieloletniej prognozy finansowej, zapewniającej zabezpieczenie w budżecie miasta funduszy na utrzymanie terenów zielonych, przy czym obszary zieleni powinny zwiększać się w każdym roku co najmniej proporcjonalnie do zwiększającej się zabudowy.
  • Respektowanie zapisów „Kierunków rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2019-2030”.
  • Planowanie założeń zieleni miejskiej zgodnie ze standardami Europejskiej Agencji Środowiska, czyli zapewnienie mieszkańcom dostępu do parków, w odległości nie większej niż 300 m od miejsca zamieszkania.
  • Wyważone inwestowanie środków finansowych na tworzenie i utrzymanie terenów zielonych, tak aby rewitalizacje już istniejących parków, czy zieleńców nie odbywały się kosztem powiększania obszaru zieleni miejskiej.
  • Rozwijanie edukacji mieszkańców i turystów w zakresie usług ekosystemowych, jakich dostarczają tereny zielone w dużych miastach.

Wideo

Materiał oryginalny: Naukowcy z PAN zaniepokojeni zabudową Krakowa i pomniejszająca się liczbą terenów zielonych. Apel do władz miasta - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

tylko precz z łapami od ogródków działkowych!

G
Gość
14 grudnia, 21:49, Hi:

Dąb Chrobry ma 760 lat najstarszy dąb w Polsce, najstarszy budynek mieszkalny w Kr ma 700 lat, Kraków mógłby mieć tysiące tak starych drzew w przyszłości gdyby objąć już teraz ochrona drzewa ponad 50 latenie np.

za 710 lat?!

G
Gość

Janusze nie potrzebują drzew

H
Hi

Dąb Chrobry ma 760 lat najstarszy dąb w Polsce, najstarszy budynek mieszkalny w Kr ma 700 lat, Kraków mógłby mieć tysiące tak starych drzew w przyszłości gdyby objąć już teraz ochrona drzewa ponad 50 latenie np.

Dodaj ogłoszenie