Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej współtwórcami innowacyjnego implantu 3D

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
17.09.2020 lublin oddzial ginekologii i poloznictwa specjalistycznego szpitala wojewodzkiego imienia stefana kardynala wyszynskiego przeszedl remont.na wycieczke po salach zabral nas kierownik oddzialu henryk wiktor szpital wss wojewodzki szpiatl specjalistyczny porodowka ginekologia poloznictwo porod noworodek operacja sala operacyjna pielegniarka lozko fot. lukasz kaczanowski/polska press
17.09.2020 lublin oddzial ginekologii i poloznictwa specjalistycznego szpitala wojewodzkiego imienia stefana kardynala wyszynskiego przeszedl remont.na wycieczke po salach zabral nas kierownik oddzialu henryk wiktor szpital wss wojewodzki szpiatl specjalistyczny porodowka ginekologia poloznictwo porod noworodek operacja sala operacyjna pielegniarka lozko fot. lukasz kaczanowski/polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Polscy naukowcy opracowali innowacyjny implant do chirurgicznego leczenia przepukliny pachwinowej. Nad pierwszą na świecie siatką przepuklinową 3D, dostosowaną do anatomii konkretnego pacjenta na podstawie badań tomografii komputerowejmpracowali medycy i inżynierowie z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Krakowskiej i łódzkiej firmy Tricomed SA.

FLESZ - Ogromna dziura pokoleniowa w polskiej chirurgii

od 16 lat

- Stworzenie implantu, który współpracuje z organizmem człowieka, było możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu obrazów tomografii komputerowej do opracowania modeli struktur anatomicznych ciała i zaprojektowania na ich podstawie kształtu implantu, a następnie form do jego produkcji - mówi dr hab. inż. Krzysztof Karbowski, prof. PK z Wydziału Mechanicznego, współtwórca wynalazku.

Nowy implant, czyli pachwinowa anatomiczna siatka do laparoskopii, to niewchłanialny, chirurgiczny wyrób siatkowy, wytwarzany techniką dziewiarską z monofilamentowej transparentnej i niebieskiej przędzy, który dopasowuje się do ciała. Jak podkreślają twórcy polskiego wynalazku, jest to przyszłość chirurgicznego leczenia przepuklin. Jego zastosowanie niesie bowiem korzyści zarówno dla pacjenta, jak i lekarzy.

Nowy produkt bardzo dobrze dopasowuje się do struktur anatomicznych pacjenta, dzięki czemu jego wszczepienie ogranicza odczucie tzw. ciała obcego, skraca czas operacji i okres rekonwalescencji po niej, zmniejsza też ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz ryzyko nawrotów przepuklin po operacji. Ułatwia też pracę lekarzom, bo innowacyjny implant łatwo ułożyć w strukturach anatomicznych, jest wytrzymały i nie wymaga mocowania podczas zabiegu, łatwo integruje się z ciałem pacjenta, minimalizuje ryzyko nawrotów przepuklin po operacji.

Pierwsze wszczepienie pacjentowi implantu Optomesh 3D ILAM (Inguinal Laparoskopic Anatomical Mesh) odbędzie się 14 września w Szpitalu Specjalistycznym Matopat w Toruniu. Operację poprowadzi prof. Maciej Śmietański z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, współtwórca wynalazku. Wydarzenie będzie towarzyszyło Kongresowi Towarzystwa Chirurgów Polskich i będzie transmitowane online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Naukowcy z Politechniki Krakowskiej współtwórcami innowacyjnego implantu 3D - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski