Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z UJ uwolnią nas od bakterii

Maciej Pietrzyk
Nauka. Antybakteryjne obudowy laptopów, siedzeń i poręczy w komunikacji miejskiej i sprzętów medycznych – między innymi takie zastosowanie może mieć odkrycie naukowców z Wydziału Chemii UJ. Jest szansa, by niedługo trafiło do powszechnego użytku.

Chodzi o dodatek do tworzyw sztucznych złożony z nanoczą-stek srebra, dzięki któremu uzyskają one właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. – To taki proszek, który nie tylklo dosłownie uszlachetni tworzywa sztuczne – mówi dr hab. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ, kierujący zespołem, który opracował materiał.

Antybakteryjny proszek znajdzie zastosowanie głównie w medycynie i przemyśle spożywczym, czyli w dziedzinach, w których zarówno aparatura, jak i całe pomieszczenia muszą być sterylne.

– _Dzięki temu nie trzeba byłoby nieustannie dezynfekować ich środkami chemicznymi. To przyniosłoby korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, bo środki chemiczne nie będą przenikały do środowiska _– mówi dr hab. Zapotoczny. To nie koniec możliwości zastosowania wynalazku badaczy z UJ.

Może być on też wykorzystany do produkcji przenośnych urządzeń elektronicznych, jak tablety i telefony komórkowe, na których rozmnażają się bakterie.

Antybakteryjny proszek zastosowanie może znaleźć też w komunikacji zbiorowej, np. przy produkcji siedzeń bądź poręczy do tramwajów i autobusów.

Krakowscy naukowcy we współpracy z Grupą Azoty pracują teraz nad wprowadzeniem materiału na rynek. Proszek zabezpieczający materiały przed bakteriami i grzybami może być dostępny dla producentów tworzyw sztucznych już w przyszłym roku.

W tej chwili prowadzimy ostatnie badania przed rozpoczęciem produkcji – przyznaje dr hab. Zapotoczny.

Wynalazek naukowców z UJ został nagrodzony w plebiscycie „Soczewki Focusa 2014” za jedną z najciekawszych innowacji w dziedzinie medycyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski