Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowiec szuka obcych cywilizacji

Robert Gąsiorek
Dr Bogdan Wszołek cieszy się, że udało mu się zdobyć nowoczesny sprzęt, który daje ogromne możliwości w poznawaniu kosmosu.
Dr Bogdan Wszołek cieszy się, że udało mu się zdobyć nowoczesny sprzęt, który daje ogromne możliwości w poznawaniu kosmosu. Fot. Michał Gąciarz
Rzepiennik Biskupi. Bogdan Wszołek ściągnął do Rzepiennika gigantycznych rozmiarów radioteleskopy. W czerwcu otwarcie.

Ogromna polana w środku lasu. Z oddali w oczy rzuca się widok gigantycznego talerza. To radioteleskop o średnicy 9 metrów. Ma przyciągać gwiazdy i planety na wyciągnięcie ręki.

- To jedna z najnowocześniejszych anten w Polsce. Stwarza ogromne możliwości - mówi Bogdan Wszołek, który w rodzinnym Rzepienniku Biskupim kończy budowę niezwykłego obserwatorium astronomicznego.

Urządzenie ściągnął ze zlikwidowanego w 2010 roku Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. Antena, choć w pełni sprawna, miała iść na złom. Wydał na nią jedynie 35 tys. zł. Ale cały obiekt to już fortuna.

- Przez lata utrzymywaliśmy się z pensji żony, a moją odkładaliśmy na rozwój obserwatorium. Żyliśmy oszczędnie, ale myślę, że się opłacało - mówi.

Pan Bogdan ma tytuł doktora nauk fizycznych, specjalizował się w astronomii. Od dziecka z zaciekawieniem spoglądał w niebo. - Jestem przekonany, że oprócz ziemskiej może istnieć też inna cywilizacja - twierdzi.

Zaznacza jednocześnie, że ostrożnie podchodzi do doniesień mówiących o tym, że już teraz dochodzi do kontaktów z obcymi. Choć on sam na zdjęciu satelitarnym z Mgławicy Oriona odkrył dziwne obiekty.

- Zobaczyłem coś, czego wcześniej nikt nie zauważył. Ciąg kropek, nieregularnie rozstawionych. Oznaczało to, że coś tam leciało, ale do samolotu to nie pasowało, do żadnego ciała niebieskiego też nie. Nikt ze specjalistów, których pytałem o zdanie, nie był w stanie odpowiedzieć - wspomina pan Bogdan. Być może był to statek kosmiczny... Dzięki obserwatorium będzie mógł takie rzeczy badać.

Ale ideą Bogdana Wszołka jest przede wszystkim zainteresowanie wiedzą o kosmosie dzieci i młodzieży. - Obserwatorium będzie atrakcją dla każdego. Mam nadzieję, że chociaż jedna rzecz zapadnie zwiedzającym w pamięć i zwróci uwagę na sprawy nieba - mówi.

Po otwarciu obiektu w każdą sobotę przy dobrej pogodzie będzie można obserwować niebo. - Powstanie astronomiczna ścieżka dydaktyczna. Znajdzie się na niej kilkanaście tablic z treściami astronomicznymi - dodaje dr Wszołek. Ośrodek w Rzepienniku będzie bezpłatny. Ma nosić imię Królowej Jadwigi, którą Jan Paweł II kanonizował 8 czerwca. To właśnie w rocznicę tego wydarzenia obserwatorium zostanie oficjalnie uruchomione. Na uroczystości obecni będą ks. prof. Michał Heller i gen. Mirosław Hermaszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski