Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowo o regionie

SYP
„Kłopotliwe pamiątki. Trudne dziedzictwo”, tak zatytułowana jest dwudniowa konferencja naukowa, jak rozpoczęła się dzisiaj w bukowieńskim Miejskim Ośrodku Kultury. Konferencję zorganizował Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie we współpracy z MOK.

Podczas konferencji naukowej w Bukownie. Fot. Jacek Sypień

BUKOWNO

Nielicznych niestety uczestników konferencji powitali burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski oraz dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UP dr Andrzej Gurbiel. Ciekawą prezentację poświęconą funkcjom kulturowym zabytkowych obiektów postindustrialnych Krakowa przedstawił Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Następnie prof. dr hab. Krystyna Kossakowska - Jarosz z Uniwersytetu Opolskiego wygłosiła wykład "Dawność w ponowoczesnym zawęźleniu. Kłopoty etnografów z ożywieniem skansenu". Z kolei prof. dr hab. Bogusław Krasnowolski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przedstawił referat "Krajobraz kulturowy – krajobraz zdewastowany: destrukcja wartości kulturowych w Polsce po 1945 roku". Tematem wykładu prof. dr hab. Wandy Wilczyńskiej - Michalik z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego były krakowskie przykłady niszczenia zabytków w zanieczyszczonej atmosferze.


Podczas konferencji naukowej w Bukownie. Fot. Jacek Sypień

Następnie prof. dr hab. Zofia Budrewicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wygłosiła wykład "Kultura i pamięć. O zobowiązaniach edukacji regionalnej". Po niej prof. dr hab. Barbara Dyduch, także z UP przedstawiła prezentację "Malarstwo polskie. Pejzaż zaginiony".

Popołudniową część konferencji rozpoczął wykład dra Jacka Rozmusa z UP zatytułowany "Literatura i „architectura militaris”. Polska, cesarska i królewska Twierdza Kraków". Następnie dr Hubert Chudzio (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) mówił o inwentaryzacji grobów, kwater i cmentarzy wojennych w Małopolsce w świetle „Ustawy o grobach i cmentarzach wojennych” z 1933 roku". Podobną tematykę poruszyła w swym wykładzie mgr Katarzyna Lange z UP. Temat jej wykładu brzmiał "Trudna historia miasta przez historie cmentarza czytana/opowiadana (na przykładzie Płocka)".

W piątek dalszy ciąg konferencji rozpocznie o godzinie 9 wystąpienie prof. dr hab. Krystyny Heskiej - Kwaśniewicz z Uniwersytetu Śląskiego, która zaprezentuje wykład "N.N. na Pęksowym Brzysku, czyli pośmiertny chichot Witkacego". Następnie mgr Marta Nadolna, także z UŚ wygłosi wykład, „Co zrobić z „Ogniwem” Janiny Broniewskiej? Smutne pamiątki po socu w literaturze dla młodego odbiorcy". Potem dr Maria Sienko (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) wygłosi referat „Nowa Huta – miejsce, które stygmatyzuje mieszkańców". Dopołudniową część konferencji zakończy wykład mgr Małgorzaty Niechaj z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pod tytułem "Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie – „stara szkoła” czterech pokoleń radziszowian".

 
Po przerwie o godz. 11.30 rozpocznie się następna część konferencji. Doktor Dorota Michułka z Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentuje wykład „Czytankowa historia (na przykładzie twórczości Karola Szajnochy), a na zakończenie mgr Janina Barbara Twaróg (PTTK Kraków) przedstawi prezentację "Znaki czasu. Kapliczki przydrożne – inskrypcje cmentarne i nagrobne – tablice pamiątkowe".

Od 2006 roku we współpracy z krakowskim Uniwersytetem Pedagogicznym w MOK są organizowane „Bukowieńskie Spotkania Naukowe”, podczas których prezentują się krakowscy naukowcy i miejscowi regionaliści. Pokłosiem tych konferencji są kolejne tomy zawierające referaty wygłaszane podczas Spotkań. W bukowieńskim Domu Kultury jest Muzealna Sala Regionalna, której opiekunem jest miejscowy regionalista Tadeusz Szyja.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski