Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nautilusy, złote talerze i domniemana piersiówka z polowań francuskiego króla. Zobacz wyjątkową wystawę w Wieliczce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Talerz z herbem królowej Konstancji, Polska, po 1605 r., Muzeum Narodowe w Krakowie
Talerz z herbem królowej Konstancji, Polska, po 1605 r., Muzeum Narodowe w Krakowie Fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Bogactwo polskiej kultury stołu w dawnych wiekach ukazuje wystawa, którą od czwartku (8 listopada) można oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce. Przenosi ona widza w epokę, gdy drogie łyżki przynosiło się osobiście na ucztę, a toast spełniano z wymyślnych pucharów - tzw. roztruchanów lub nautilusów.

Niezwykłe przedmioty zapewniające splendor dawnym ucztom prezentuje wystawa "Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich" w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Ten zestaw cennych zabytków pochodzi z - pierwszoplanowej dla polskiej historii i kultury - kolekcji zainicjowanej przez Izabelę Czartoryską.

Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dzięki wystawie mamy okazję przenieść się w czasie do okresu, gdy jadano na złotych i srebrnych talerzach z herbami, a napoje czerpano z równie dekoracyjnych kubków, drogocennych kufli, nietypowych czarek. Można zobaczyć siedemnastowieczny „kowsz", „bratinę", a nawet domniemaną „piersiówkę" z polowań francuskiego króla, czyli buteleczkę wydrążoną w cennym krysztale górskim, mającą kształt winnego grona (XVI w.).

Pamiątki po monarchach - jak złocony talerz królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy - i znanych dostojnikach sąsiadują z wytwornymi serwisami z porcelany doby klasycyzmu i empiru, m.in. używanymi przez Czartoryskich w ich wiejskiej posiadłości.

Prezentowane przykłady niezwykłych zastaw stołowych powstały w okresie XVI-XIX w. w europejskich wytwórniach, np. najstarszych manufakturach porcelany w Miśni i Korcu, wiodących ośrodkach złotniczych Augsburga, Norymbergi, Gdańska i Wrocławia. Są to najczęściej wybitne dzieła sztuk użytkowych, np. ciekawe włoskie majoliki i emalie malarskie z Limoges (XVI w.).

Wizerunek dawnych polskich uczt dworskich dopełniają różnorodne wyroby rzemiosła artystycznego (m.in. kabinet z ok. 1600 r., zegar kaflowy z XVIII w.) wraz z oryginalnymi opisami przyjęć i widokami rezydencji. Muzealnicy zachęcają zarazem miłośników sztuki, by dla jeszcze lepszego poznania wielowymiarowego fenomenu staropolskiej kultury obejrzeli również wystawę unikatowej kolekcji naczyń przyprawowych Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski