Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet tydzień bez smogu już poprawia oddech

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Fot. Andrzej Wiśniewski
Zdrowie. Uciec przed zanieczyszczeniami można np. do USA albo do... Kopalni Soli Wieliczka.

W Polsce co roku prawie 48 tys. osób umiera z powodu nadmiernego zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10. Śmiertelne żniwo smogu w Małopolsce to ponad 4 tys. ofiar rocznie.

- Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka we współczesnym świecie - mówi dr hab. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej. - To problem porównywalny z paleniem papierosów - dodaje prof. Lucyna Mastalerz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

I zwraca uwagę, że tak naprawdę nie da się określić dopuszczalnego poziomu stężeń pyłu PM10, bo niektórym szkodzi on nawet wtedy, gdy zanieczyszczenie mieści się w normach.

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem się przed smogiem jest... jego likwidacja. - Maseczki chirurgiczne są nieskuteczne, bo przepuszczają wszystko - przypomina dr Badyda. W Chinach hitem są dziś maseczki antysmogowe podłączone do pojemnika ze sprężonym tlenem.

Na likwidację smogu w Krakowie i Małopolsce musimy jednak poczekać co najmniej kilka lat. Do tego czasu najlepiej byłoby się przeprowadzić gdzieś, gdzie go nie ma. - Miejscowości z najniższymi stężeniami pyłu PM10 są w Stanach Zjednoczonych, dobre powietrze jest też dużo bliżej - w Hiszpanii, Szwecji oraz Finlandii - mówi dr Badyda. I radzi, by te kierunki brać pod uwagę przy planowaniu wakacji, bo już po tygodniowym pobycie w czystszym powietrzu organizm funkcjonuje lepiej niż przy smogu. Potwierdzają to badania przeprowadzone we Włoszech, w Holandii i Polsce.

Jedynym miejscem w naszym kraju, gdzie praktycznie nie ma szkodliwego dla organizmu ludzkiego pyłu PM 10, są podziemne wyrobiska Kopalni Soli Wieliczka. - Takiego czegoś nie ma na całym świecie - podkreśla prof. Mastalerz. To tam w ramach rehabilitacji pulmonologicznej kierowani są pacjenci z chorobami płuc.

O leczniczych właściwościach solnych komór decyduje przede wszystkim wyjątkowa czystość bakteriologiczna, wysoka wilgotność powietrza i duża zawartość chlorku sodu oraz takich pierwiastków jak magnez, mangan i wapń. Panujący tam mikroklimat jest korzystniejszy od tego, który występuje w rejonie tzw. zielonych płuc Polski w północno-wschodniej części naszego kraju.

Jak ważna jest rehabilitacja Pulmonologiczna

Będą współpracować. Przedstawiciele Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem oraz Kopalni Soli Wieliczka - Trasa Turystyczna podpisali wczoraj list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju rehabilitacji pulmonologicznej. Współpraca będzie zmierzać do realizacji wspólnych inicjatyw, lepszego wykorzystania potencjału placówek, podnoszenia jakości usług medycznych, wymiany poglądów i doświadczeń. Ważnym elementem będzie zwracanie uwagi na znaczenie pulmonologicznej rehabilitacji w kompleksowym leczeniu chorób płuc. Temu służyła m.in. wczorajsza konferencja na temat leczenia skutków smogu, zorganizowana w Urzędzie Marszałkowskim przez sygnatariuszy listu intencyjnego na rzecz rozwoju rehabilitacji pulmonologicznej.

(GEG)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski