Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawiewniki w oknach z PVC

Redakcja
Profil okna z nowoczesnym nawiewnikiem higrosterowanym FOT. AERECO
Profil okna z nowoczesnym nawiewnikiem higrosterowanym FOT. AERECO
Komfort i zdrowie mieszkańców uwarunkowane są m.in. odpowiednią jakością powietrza w pomieszczeniach, a za nią odpowiedzialna jest wentylacja - zorganizowana wymiana powietrza - działająca w sposób naturalny lub też wspomagana wentylatorami. Ilość powietrza

Profil okna z nowoczesnym nawiewnikiem higrosterowanym FOT. AERECO

STOLARKA. Właściwa wentylacja zapewnia odpowiednią jakość powietrza we wnętrzach

Produkowane okna mają coraz lepsze parametry izolacyjności. Ciepłe 5-, 6-komorowe profile, wysokiej jakości uszczelki oraz szyby o współczynniku U = 1,0 sprawiają, iż okna chronią mieszkańców przed utratą ciepła oraz przenikaniem do wnętrza hałasu. Zakłócenie systemu wentylacji prowadzi do zwiększenia poziomu zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz wzrostu wilgoci, rozwoju pleśni i grzyba. Następuje kondensacja pary wodnej na powierzchni szyby, a także niedobór powietrza potrzebnego, np. do spalania w piecach gazowych i kominkach. Może wpływać to również na złe samopoczucie użytkowników, a nawet stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

W rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) w paragrafie 149. punkt 1. określono, iż minimalny strumień powietrza doprowadzanego do pomieszczeń, nie będących pomieszczeniami pracy, to 20 m sześc./h na osobę przewidzianą w projekcie budowlanym na pobyt stały. Zgodnie z polskimi przepisami określonymi w normie PN-83/B-03430 Az3 2000, powietrze powinno być doprowadzone do wszystkich pokoi, jak również kuchni, także tej z oknem. Następnie usunięte przez kratki wentylacyjne umieszczone w kuchni, łazience, WC oraz pomieszczeniach bez okien, a także pokojach oddzielonych więcej niż dwojgiem drzwi oraz pokojach na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu.

Ważne jest też zapewnienie przepływu powietrza od elementów nawiewnych do kanałów wyciągowych. Należy pamiętać o podcięciu drzwi w pokojach, zapewniając otwór minimum 80 cmkw. oraz o wyko-naniu w drzwiach kuchni, łazienki, toalety otworów o powierzchni łącznej 220 cmkw.

Rodzaje nawiewników

Ze względu na sposób działania można wyróżnić:

* Nawiewniki sterowane ręcznie - użytkownik sam reguluje stopień otwarcia nawiewnika, decydując o ilości dostarczanego powietrza, ręcznie zmienia położenie przepustnicy nawiewnika.

* Nawiewniki ciśnieniowe, samoregulujące. Ilość dostarczanego powietrza zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Dzieje się tak do poziomu różnicy ciśnień, przy którym wydajność nawiewnika osiąga wartość maksymalną. Przy dalszym wzroście skrzydełka odchylają się, ograniczając ilość doprowadzanego powietrza.

* Nawiewniki higrosterowane, sterowane automatycznie. Strumień przepływu powietrza jest uzależniony od zawartości pary wodnej (wilgotności względnej) w pomieszczeniu, tzn. od zanieczyszczenia powietrza na skutek codziennych prac domowych, tj. pranie, gotowanie, suszenie.

Wykorzystano materiał z portalu e-okna.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski