Nawiewniki w oknach z PVC

Redakcja
Profil okna z nowoczesnym nawiewnikiem higrosterowanym FOT. AERECO
Profil okna z nowoczesnym nawiewnikiem higrosterowanym FOT. AERECO
Udostępnij:
Komfort i zdrowie mieszkańców uwarunkowane są m.in. odpowiednią jakością powietrza w pomieszczeniach, a za nią odpowiedzialna jest wentylacja - zorganizowana wymiana powietrza - działająca w sposób naturalny lub też wspomagana wentylatorami. Ilość powietrza

Profil okna z nowoczesnym nawiewnikiem higrosterowanym FOT. AERECO

STOLARKA. Właściwa wentylacja zapewnia odpowiednią jakość powietrza we wnętrzach

Produkowane okna mają coraz lepsze parametry izolacyjności. Ciepłe 5-, 6-komorowe profile, wysokiej jakości uszczelki oraz szyby o współczynniku U = 1,0 sprawiają, iż okna chronią mieszkańców przed utratą ciepła oraz przenikaniem do wnętrza hałasu. Zakłócenie systemu wentylacji prowadzi do zwiększenia poziomu zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz wzrostu wilgoci, rozwoju pleśni i grzyba. Następuje kondensacja pary wodnej na powierzchni szyby, a także niedobór powietrza potrzebnego, np. do spalania w piecach gazowych i kominkach. Może wpływać to również na złe samopoczucie użytkowników, a nawet stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

W rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) w paragrafie 149. punkt 1. określono, iż minimalny strumień powietrza doprowadzanego do pomieszczeń, nie będących pomieszczeniami pracy, to 20 m sześc./h na osobę przewidzianą w projekcie budowlanym na pobyt stały. Zgodnie z polskimi przepisami określonymi w normie PN-83/B-03430 Az3 2000, powietrze powinno być doprowadzone do wszystkich pokoi, jak również kuchni, także tej z oknem. Następnie usunięte przez kratki wentylacyjne umieszczone w kuchni, łazience, WC oraz pomieszczeniach bez okien, a także pokojach oddzielonych więcej niż dwojgiem drzwi oraz pokojach na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu.

Ważne jest też zapewnienie przepływu powietrza od elementów nawiewnych do kanałów wyciągowych. Należy pamiętać o podcięciu drzwi w pokojach, zapewniając otwór minimum 80 cmkw. oraz o wyko-naniu w drzwiach kuchni, łazienki, toalety otworów o powierzchni łącznej 220 cmkw.

Rodzaje nawiewników

Ze względu na sposób działania można wyróżnić:

* Nawiewniki sterowane ręcznie - użytkownik sam reguluje stopień otwarcia nawiewnika, decydując o ilości dostarczanego powietrza, ręcznie zmienia położenie przepustnicy nawiewnika.

* Nawiewniki ciśnieniowe, samoregulujące. Ilość dostarczanego powietrza zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Dzieje się tak do poziomu różnicy ciśnień, przy którym wydajność nawiewnika osiąga wartość maksymalną. Przy dalszym wzroście skrzydełka odchylają się, ograniczając ilość doprowadzanego powietrza.

* Nawiewniki higrosterowane, sterowane automatycznie. Strumień przepływu powietrza jest uzależniony od zawartości pary wodnej (wilgotności względnej) w pomieszczeniu, tzn. od zanieczyszczenia powietrza na skutek codziennych prac domowych, tj. pranie, gotowanie, suszenie.

Wykorzystano materiał z portalu e-okna.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie