Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawyki, które pozwalają zaoszczędzić na energii

(MK)
Im wyższa klasa urządzenia, tym niższe zużycie energii
Im wyższa klasa urządzenia, tym niższe zużycie energii fot. Mastercook
Nowe projekty. Kuchenne urządzenia to po ogrzewaniu największe odbiorniki energii. Można ją oszczędzać, nie wymieniając ich. Drobna zmiana nawyków może sprawić, że w portfelu każdego roku zostanie nawet kilkaset złotych.

Ciepła zima sprzyja oszczędnościom na ogrzewaniu. I choć to największe źródło poboru energii w gospodarstwie domowym, warto się pokusić także o racjonalne korzystanie z energii elektrycznej do innych celów. Drobna zmiana nawyków sprawi, że spadną comiesięczne rachunki.

Projekt: oszczędność
O oszczędzaniu energii warto myśleć już przy projektowaniu aranżacji mieszkania. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń, jednak szczególną uwagę warto poświęcić kuchni. Tam bowiem energochłonnych urządzeń jest najwięcej. Ważny jest nie tylko ich wybór, ale i usytuowanie.

Wybierając urządzenia do kuchni, trzeba zwracać uwagę na ich klasę energetyczną. Im wyższa, tym zużycie prądu niższe. Lodówka, zmywarka, płyta indukcyjna powinny być klasy energetycznej A, a jeszcze lepiej AA lub AA+.

Nie mniej ważny jest także wybór ich rodzaju. Wielu z nas ma skłonność do kupowania urządzeń na wyrost. Jednak zbyt duża lodówka czy zmywarka oznacza zawsze niepotrzebną stratę energii.

Najpopularniejsze lodówko-zamrażarki mają pojemność komory chłodzącej od 100 do 400 l i zamrażalnika od 50 do 140 l. Oczywiście pojemność lodówki wiąże się ze zużyciem energii. Warto więc dopasować ją do liczby domowników, przeznaczając 50 l pojemności komory chłodzącej na osobę. Przeciętnie lodówka o pojemności około 200 l w klasie energetycznej A zużywa około 0,8 kW na dobę, 400 l – około 1,4 kW.

Podobnie w przypadku zmywarki. Taka na sześć kompletów naczyń w klasie energetycznej A+ zużywa rocznie 174 kWh energii, mieszcząca dziewięć kompletów w tej samej klasie energetycznej 220 kWh, a przeznaczona na trzynaście zestawów naczyń już 294 kWh rocznie. Warto więc dokładnie przemyśleć jak duże urządzenie jest potrzebne na co dzień. Zależy to oczywiście od liczby domowników, ale także od trybu życia. Trzyosobowej rodzinie stołującej się wyłącznie w domu będzie najprawdopodobniej potrzebna zmywarka na dziewięć kompletów naczyń. Taka sama może wystarczyć również w dwukrotnie liczniejszym gospodarstwie, jeśli np. w ciągu tygodnia domownicy jadają obiady poza domem.

Dobrze rozplanowane
Wybierając płytę grzewczą czy piekarnik warto zwrócić uwagę nie tylko na ich moc, ale także sprawność. Najnowocześniejsze płyty indukcyjne wykazują sprawność ponad 90 proc., co w praktyce oznacza, że niewiele zużywanej przez nie energii się marnuje. Dla porównania, tradycyjne kuchenki elektryczne mają sprawność na poziomie 60 proc.

Równie ważne, jak wybór samych urządzeń, jest ich usytuowanie. Na pracę lodówki wpływ ma jej odległość od grzejnika. Jeśli stoi zbyt blisko, utrzymanie niskiej temperatury wymaga większego zużycia energii. Istotną sprawą jest także oświetlenie. Jego najbardziej oszczędnym rodzajem są świetlówki LED.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski