Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nękanie będzie karane

Redakcja
PRAWO. "Bombardują" SMS-ami, uporczywie wydzwaniają, zapełniają pocztę e-mailami. Teraz będą za to karani. Od wczoraj stalking jest przestępstwem.

Młoda kobieta otrzymuje o różnych porach dnia i nocy mnóstwo SMS-ów od znajomego, z którym już nie utrzymuje kontaktu. Mimo stanowczego sprzeciwu i mówienia, że nie życzy sobie takich zachowań, mężczyzna nie ustępuje. Niektóre SMS-y są dla kobiety obraźliwe, inne natarczywe. Sprawa trafia do sądu.

Starszy pan jest nękany "głuchymi telefonami". Sytuacja trwa przez ponad miesiąc. Połączenia wykonywane są z numeru zastrzeżonego.

To tylko przykłady spraw, które w ostatnim czasie trafiły do małopolskiej policji. Co miesiąc kilkunastu mieszkańców Małopolski zgłasza, że padło ofiarą nękania, czyli stalkingu. Są prześladowani na portalach internetowych, w e-mailach oraz SMS-ach. Czują się bezbronni, pomocy szukają na policji. Teraz ich szanse na "odcięcie się" od prześladowców będą większe.

Zgodnie z przepisami, które wczoraj weszły w życie, stalking uznawany jest za przestępstwo. Za uporczywe nękanie nowelizacja kodeksu karnego przewiduje karę do 3 lat więzienia. Istotne naruszanie prywatności i wzbudzanie poczucia zagrożenia będą podstawą do walki z dręczycielami. Stalking ma być ścigany przez policję na wniosek pokrzywdzonego. W sytuacji gdy psychiczne dręczenie doprowadzi kogoś do próby samobójczej, sprawca może trafić do więzienia na 10 lat.

Nękanie dzisiaj bardzo często odbywa się w świecie wirtualnym. - Na pewno z jednej strony internet sprzyja temu zjawisku, gdyż publikowanie wielu informacji na swój temat, udostępnianie adresu e-mail czy telefonu może narażać na kontakt z osobami, które mogą mieć wobec nas złe intencje - mówi Marta Wojtas, koordynator Helpline.org.pl, projektu Fundacji Dzieci Niczyje, który pomaga dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa w sieci. - Można powiedzieć, że pewną formą stalkingu jest też spamowanie. Jednak wydaje się, że ze względu na to, iż świat wirtualny stał się częścią życia społecznego i mamy dostęp do wielu informacji na temat różnych osób, zagrożenie stalkingiem w świecie realnym może się zmniejszyć - dodaje.

Do projektu Helpline.org.pl wpływają zgłoszenia dotyczące nękania dzieci i młodzieży. Głównie chodzi o prześladowania przy użyciu internetu bądź telefonu komórkowego.

- Ofiary nękania, jako jednej z form cyberprzemocy, zgłaszają się często w ogromnym lęku i poczuciu bezradności, która związana jest z długotrwałym i uporczywym charakterem tego zjawiska - podkreśla Marta Wojtas. - Dlatego w wielu przypadkach potrzebna jest pomoc osób dorosłych oraz instytucji, które udzielają specjalistycznej pomocy - twierdzi.

Helpline.org.pl udziela pomocy w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa młodych użytkowników nowych technologii pod bezpłatnym numerem 800 100 100 lub online: www.helpline.org.pl

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski