Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nestor architektów kończy dzisiaj 90 lat

(MM)
Prof. Witold Cęckiewicz
Prof. Witold Cęckiewicz FOT. ANNA KACZMARZ
Jubileusz. Kraków bez projektów prof. Witolda Cęckiewicza, architekta i urbanisty, byłby na pewno inny. Nasze miasto zawdzięcza mu wiele ważnych obiektów.

Prof. Cęckiewicz urodził sie w 1924 r. w Nowym Brzesku, do Krakowa przyjechał w 1936 r. (by uczyć się w gimnazjum im. Witkowskiego). Jego dorobek to w dużej mierze obiekty reprezentacyjne i monumentalne. Według jego projektu powstały m.in. hotel Cracovia i kino Kijów.

Jest też w Krakowie współautorem zespołów osiedlowych takich jak Dębniki czy Mistrze­jowice, obiektów sakralnych, m.in. kościoła św. Brata Alberta w Czyżynach czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagie­wnikach.

Główny projektant i autor koncepcji urbanistyczno-architektonicznej trzech wyższych uczelni, w tym Politechniki Krakowskiej w Czyżynach, jest też współautorem zespołu obiektów ambasady polskiej w New Delhi, pomników na Polach Grunwaldu i w obozie w Płaszowie. Projektował również ołtarze papieskie na Błoniach.

– Śladów bardzo bogatej działalności twórczej profesora Cęc­kiewicza znajdujemy w Krakowie bardzo wiele, wspomnę o moim ulubionym krakowskim obiekcie – kaplicy na cmentarzu Salwatorskim – mówi Bohdan Lisowski, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – W dniu 90. urodzin Szanownemu Jubilatowi składam w imieniu swoim, jak i kolegów z krakowskiego Oddziału SARP najserdeczniejsze życzenia!

Prof. Cęckiewicz to też promotor ok. 600 dyplomantów, z których ok. 70 zostało pracownikami naukowymi. Na łamach „Dziennika Polskiego” kilka lat temu stwierdził, że dla jakości ładu przestrzennego kluczowe znaczenie ma kształcenie przyszłych architektów. „Błąd w realizacji architektonicznej jest mniej ważny niż błąd w uczeniu.

Ten pierwszy jest jednorazowy, dotyczy konkretnego obiektu, ten drugi oznacza wychowanie złej generacji architektów. Uczyć architektury to mieć poczucie odpowiedzialności za tworzenie przestrzeni, w której następne pokolenia będą żyć, mieszkać, pracować, odpoczywać” – podsumował wtedy prof. Cęckiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski