MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Netflix kończy ze współdzieleniem konta – dostałeś już taki komunikat? Informacje o nowych przepisach, które budzą kontrowersje

Anita Persona
Anita Persona
Użytkownicy Netflix z Polski zaczęli otrzymywać specjalny komunikat po przy próbie zalogowania się na konto na odbiorniku telewizyjnym. Nie jest to jednak powód do niepokoju.
Użytkownicy Netflix z Polski zaczęli otrzymywać specjalny komunikat po przy próbie zalogowania się na konto na odbiorniku telewizyjnym. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Polska Press
Platforma Netflix jest w trakcie wdrażania systemu ograniczającego możliwość bezpłatnego dzielenia kont, który obejmuje już także Polskę. W ramach tego wprowadzane są nowe opcje i rozwiązania. Jakie, co się zmieni i jak będzie to weryfikowane? Sprawdźcie, bo dla dzielących się kontem Netflix szykują się poważne zmiany, a komunikaty już są rozsyłane.

Spis treści

Netflix – walka ze współdzieleniem kont i udostępnianiem haseł

O ile dzielenie konta Netflix pomiędzy domownikami nie jest oczywiście zabronione, tak często okazuje się, że użytkownicy udostępniają swoje hasła „osobom trzecim”. Chodzi o znajomych i dalszą rodzinę, którzy zamiast wykupić własny pakiet usługi, logują się na konto osoby ją posiadającej, za darmo korzystając z dobrodziejstw platformy, co niestety jest powszechną praktyką. Dlatego też Netflix wdraża nowy system, mający na celu walkę z udostępnianiem haseł, który w 2023 roku ma objąć zasięgiem już wszystkie kraje. W tym jest wprowadzany obecnie także w Polsce.

Nowe zasady współdzielenia kont na Netflix – jak dołączyć użytkownika i ile to kosztuje?

Nowe regulacje zaostrzają będące już wcześniej w regulaminie Netflix zapisy o tym, że konto Netflix może być udostępniane jedynie członkom jednego gospodarstwa domowego. Nieodpłatne udostępnianie haseł i dostępu osobom trzecim (spoza gospodarstwa domowego) jest surowo zabronione. Nie oznacza to jednak, że każda osoba dotychczas korzystająca w ten sposób z czyjegoś abonamentu Netflix teraz koniecznie będzie musiała samodzielnie płacić pełny abonament.

Niestety w najtańszym, podstawowym abonamencie Netflix nie będziemy mieć możliwości dołączenia dodatkowego profilu użytkownika.
Niestety w najtańszym, podstawowym abonamencie Netflix nie będziemy mieć możliwości dołączenia dodatkowego profilu użytkownika. Netflix

Netflix wprowadził bowiem nową funkcję, w ramach której posiadacze abonamentu serwisu będą mogli dodać do swego pakietu dodatkowego użytkownika. Jest to jednak płatna usługa i właśnie poznaliśmy jej koszt. Dołączenie dodatkowej osoby będzie kosztować 9,99 zł za każdy miesiąc. Jak dodać taką "dodatkową" osobę?

  • Aby przeprowadzić cały proces i dostosować swój profil do nowych zasad dostępności, należy w pierwszej kolejności wejść na swoje konto i przejrzeć listę urządzeń, z których się nie logowano.
  • Następnie powinniśmy usunąć z listy sprzęty osób spoza naszego gospodarstwa domowego i zmienić hasło do konta.
  • Z kolei osoba, którą chcemy dołączyć, musi zarejestrować na Netflix własne konto, przy czym nie musi opłacać abonamentu.
  • W ostatnim etapie czynny subskrybent powinien wysłać takiej osobie zaproszenie do przeniesienia profilu do swojego konta i po udzieleniu zgody przez odbiorcę zaproszenia konta zostaną połączone. Proste, ale niestety w praktyce nie każdy może przyłączyć do swego konta dodatkowego użytkownika.

Kto może dołączyć dodatkową osobę do konta Netflix?

Okazuje się, że możliwość dołączenia dodatkowego profilu do konta Netflix za opłatą 9,99 zł nie jest dostępna dla każdego. Serwis poinformował, iż taka opcja nie będzie dostępna w ramach najniższego, podstawowego abonamentu Netflix za 29 złotych, a jedynie w ramach dwóch pozostałych, czyli typu Standard i Premium, kolejno za 43 zł i 60 zł.

To jednak nie wszystko. Dodano również, że opcja współdzielenia konta Netflix z dodatkową osobą, możliwa będzie jedynie w przypadku, gdy ta osoba także znajduje się w Polsce i sami wykupiliśmy usługę. Jeśli otrzymaliśmy abonament rozliczany przez osoby trzecie, np. w ramach pakietu wraz z usługą telewizji, to nie będziemy mogli dołączyć dodatkowej osoby.

zadady Netflix dotyczące współdzielenia konta ze strony pomocy Netflix
Doczekaliśmy się wreszcie konkretnych wytycznych dotyczących zasad współdzielenia kont Netflix. Netflix

Jak będzie weryfikowane korzystanie z konta Netflix i co z wakacjami?

Oczywiście w związku z nowymi zasadami, konieczna będzie weryfikacja tego, kto dokładnie korzysta z konta Netflix i czy wobec nowych przepisów może to legalnie robić. Niestety, w przeciągu ostatnich miesięcy doniesienia na ten temat oraz samo stanowisko giganta zmieniało się kilkukrotnie.

Według aktualnych informacji weryfikacja użytkownika Netflix jednak nie będzie odbywać się za pomocą kodu w perspektywie jego systematycznego wprowadzania, jak to wcześniej zapowiadano (a przynajmniej takie ustalenia są na chwilę obecną). Serwis będzie wymagał jedynie jednorazowego zalogowania się za pomocą kodu w celu ustanowienia konkretnego urządzenia telewizora, jako domyślne gospodarstwo domowe i według niego określić domyślną sieć tego gospodarstwa. Co istotne przy tym, taka weryfikacja dotyczy jedynie telewizorów, a jeśli takowego nie posiadamy lub nie korzystamy na nim z Netflix, to nie musimy stosować tego typu weryfikacji na koncie. Instrukcję, jak przeprowadzić taką weryfikację, znajdziemy na oficjalnej stronie pomocy Netflix

Netflix na różnych użądzeniach
Netflix będzie sprawdzał m.in. adres IP urządzeń. Netflix/materiały

Pozostała część weryfikacji będzie przebiegać po naszych adresach IP, wykrywanej sieci i aktywności na koncie. Ostatnie dwie opcje będą miały natomiast duże znaczenie w przypadku podróży i wyjazdów. W związku z powiązaniem konta Netflix z określonym gospodarstwem domowym i siecią lokalną, temat ten wzbudził sporo wątpliwości. Spieszymy jednak was uspokoić. Nie będzie potrzeby dodatkowej weryfikacji, jeśli dane urządzenie było powiązane z naszym kontem.

W uproszczeniu oznacza to, że jeśli zabierany przez nas w podróż laptop czy smartfon był już używany do korzystania z Netflix podczas połączenia z naszą siecią domową, to będzie on urządzeniem zweryfikowanym i oficjalnie należącym do naszego gospodarstwa domowego. W efekcie nie będziemy musieli weryfikować jego przynależności do takowej. Jak natomiast wygląda kwestia posiadania drugiego miejsca zamieszkania lub częstych podróży do tego samego miejsca? Netflix rozwiązał to w ten sposób:

"Podczas pobytu w lokalizacji, w której zazwyczaj oglądasz Netflix, raz w miesiącu połącz się z internetem i otwórz aplikację Netflix na urządzeniu przenośnym. Następnie powtórz te czynności w drugiej lokalizacji, aby oglądać Netflix bez żadnych zakłóceń."

Komunikaty na telewizorze mogą wystraszyć – niepotrzebnie

Netflix rozpoczął już rozsyłanie stosownych komunikatów o potrzebie ustalenia gospodarstwa domowego. Zaniepokoiło to część użytkowników, ale niepotrzebnie. Jak już bowiem wspomniano, to właściwie formalność i dotyczy jedynie telewizorów i osób, które wcześniej takowej weryfikacji nie przeprowadziły.

Komunikat Netflix na ekranie telewizora
Użytkownicy Netflix z Polski zaczęli otrzymywać specjalny komunikat po przy próbie zalogowania się na konto na odbiorniku telewizyjnym. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Polska Press

Po otrzymaniu powyższego komunikatu należy więc ustalić „gospodarstwo domowe” wobec konkretnego odbiornika telewizyjnego lub zaznaczyć „Podróżuję”, jeśli tak jest w istocie. Co ciekawe, użytkownicy Netflix już zaczęli dzielić się w sieci poradami związanymi z tym, jak obejść nowe przepisy. Jedni wskazują na stosowanie VPN oraz skopiowanie do tego adresu IP abonenta Netflix, posiadającego wykupioną subskrypcję. Inni polecają logowanie się raz w miesiącu w miejscu zamieszkania takowego użytkownika, aby nasze urządzenie było kojarzone z danym gospodarstwem domowym.

Oczywiście jest zbyt wcześnie, aby określić, czy takie rozwiązania działają, ponieważ przepisy są dopiero na wczesnym etapie wprowadzania. Może się jednak okazać, że Netflix dostosuje się również do pomysłów użytkowników, aby zniwelować ryzyko obchodzenia przepisów.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Netflix kończy ze współdzieleniem konta – dostałeś już taki komunikat? Informacje o nowych przepisach, które budzą kontrowersje - GRA.PL

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski