Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ limituje życie?

(DD)
Nie możemy zaakceptować decyzji NFZ o limitowaniu świadczeń zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, która skazuje ich na pobyt w oddziałach intensywnej terapii – mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, zrzeszającej ponad 500 organizacji i instytucji.

Leczenie w szpitalu wiąże się z ryzykiem zakażenia, które w przypadku tych chorych może być śmiertelne; jest też droższe niż leczenie w domu.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ jest winien za rok 2014 ponad 645 tys. zł placówkom, które ratują życie chorym z przewlekłą niewydolnością oddechową, wentylując ich mechanicznie w domu. Liczba pacjentów, którzy z powodu choroby (m.in. zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zwłóknienie płuc), deformacji klatki piersiowej czy wady genetycznej wymagają podłączenia do respiratora, wzrasta.

Jednak małopolski NFZ tego nie zauważa i nie uwzględnia rosnących kosztów wentylacji mechanicznej w planach rzeczowo-finansowych. Placówkom, które zapewniają opiekę domową pacjentom, narzuca limity kończące się zwykle w połowie roku, a za świadczenia wykonane ponad limit płaci niechętnie i w niepełnej kwocie.

Występowaliśmy do dyrekcji Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośbą o wyjaśnienie kwestii nadwykonań _– mówi Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych. – _Otrzymaliśmy zdawkową odpowiedź.Trudno zrozumieć obojętność urzędników wobec potrzeb osób, które bez podłączenia do aparatury nie są w __stanie oddychać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski