NFZ limituje życie?

NFZ limituje życie?

(DD)

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Nie możemy zaakceptować decyzji NFZ o limitowaniu świadczeń zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, która skazuje ich na pobyt w oddziałach intensywnej terapii – mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, zrzeszającej ponad 500 organizacji i instytucji.
Leczenie w szpitalu wiąże się z ryzykiem zakażenia, które w przypadku tych chorych może być śmiertelne; jest też droższe niż leczenie w domu.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ jest winien za rok 2014 ponad 645 tys. zł placówkom, które ratują życie chorym z przewlekłą niewydolnością oddechową, wentylując ich mechanicznie w domu. Liczba pacjentów, którzy z powodu choroby (m.in. zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zwłóknienie płuc), deformacji klatki piersiowej czy wady genetycznej wymagają podłączenia do respiratora, wzrasta.

Jednak małopolski NFZ tego nie zauważa i nie uwzględnia rosnących kosztów wentylacji mechanicznej w planach rzeczowo-finansowych. Placówkom, które zapewniają opiekę domową pacjentom, narzuca limity kończące się zwykle w połowie roku, a za świadczenia wykonane ponad limit płaci niechętnie i w niepełnej kwocie.

Występowaliśmy do dyrekcji Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośbą o wyjaśnienie kwestii nadwykonań – mówi Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych. – Otrzymaliśmy zdawkową odpowiedź.Trudno zrozumieć obojętność urzędników wobec potrzeb osób, które bez podłączenia do aparatury nie są w stanie oddychać.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo