Nic o nas bez nas

Redakcja
- Jakie tematy były przedmiotem Państwa uwagi?

(rn)

 Na zaproszenie Marka Nawary, marszałka województwa małopolskiego, w Krakowie odbyło się spotkanie starostów z Małopolski z Zarządem Województwa. Powiat miechowski reprezentował wicestarosta Mieczysław Bertek, którego poprosiliśmy o wrażenia z roboczej narady.
 - Marszałek Nawara zaprosił starostów, aby przede wszystkim przedstawić nam koncepcją działań związanych z wdrażaniem strategii rozwoju województwa oraz realizacją programów wojewódzkich wynikającą z przyjętego toku postępowania. Przypominam, że powyższa strategia była konsultowana w trakcie wyjazdowych spotkań władz województwa ze wszystkimi samorządami powiatowymi. Poinformowano nas, że strategia została przez Zarząd Województwa przyjęta 28 sierpnia i do końca listopada zostanie rozpisana na szczegółowe zadania do realizacji w ciągu najbliższych 2 lat. O tych sprawach mówił Janusz Sepioł, wiceprzewodniczący wojewódzkiego zarządu.
 - A inne problemy?
 - Gospodarz województwa osobiście omówił realizację inwestycji centralnych w Małopolsce w kontekście wejścia w życie ustawy o zasadach wspierania rozwoju reionalnego. Podał także informację na temat prac regionalnych komitetów sterujących programami restrukturyzacji w służbie zdrowia i aktywizacji obszarów wiejskich. Dowiedzieliśmy się m.in., że w tym roku środki z funduszu SAPARD będą kierowane tylko do najuboższych gmin z przeznaczeniem na inwestycje oświatowe. A mówiąc o oświacie: do 15 września MEN poda informację dotyczącą konkretnych kwot dotacji niezbędnych do wdrożenia w gminach i powiatach skutków realizacji znowelizowanej Karty Nauczyciela.
 - Czy poruszano problem bezrobocia?
 - Tak, to zagadnienie zreferował Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, mówiąc o założeniach i celach wojewódzkich programów wspierania restrukturyzacji zatrudnienia na terenach wiejskich środkami Banku Światowego i budżetu. Szef WUP nie omieszkał także przedstawić informacji o sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w I półroczu br. oraz o realizacji programów rynku pracy przez powiatowe urzędy pracy. Jest szansa, że powiaty otrzymają dotację na niwelowanie skutków bezrobocia, ale szczegółowe instrukcje w tej kwestii są w trakcie opracowywania.
 - Które z prezentowanych zagadnień szczególnie Pana zaciekawiło?
 - Bardzo przekonujące było wystąpienie prof. Zdzisława Małeckiego z PAN-u, który mówił o problematyce budowy składowisk odpadów i utylizacji. Proszę sobie wyobrazić, że rocznie jedna osoba jest w stanie "wyprodukować" ok. 350 kg śmieci. Natomiast koszt 1 ha budowanego składowiska odpadów to kwota miliona zł.

Tłumy w lokalach, sypią się kary

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie