Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie lepiej

PAZ
W Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu odbyła się odprawa roczna, w której wziął udział nadinspektor Andrzej Woźniak, małopolski komendant wojewódzki policji w Krakowie. Poza podsumowaniem pracy funkcjonariuszy w ubiegłym roku, policjanci mogli się dowiedzieć, że w tym roku nie ma szans na poprawę ich wyposażenia.

Odprawa roczna w olkuskiej policji

   Małopolski komendant policji pozytywnie ocenił pracę olkuskich funkcjonariuszy w ubiegłym roku. Niestety, nie udało się w tym okresie zahamować wzrostu przestępczości. Największym ich sukcesem jest fakt, że jednostka ta zajęła 5. pozycję w Małopolsce pod względem wykrywalności. Podobnie, jak w innych jednostkach, miejscowi policjanci najwięcej problemów mają z drobnymi kradzieżami i włamaniami, gdzie wykrywalność oscyluje wokół 30 proc. oraz kradzieżami pojazdów, gdzie jest ona jeszcze mniejsza. Już tradycyjnie olkuscy funkcjonariusze dobrze wypadli w walce z narkotykami oraz zwalczaniu przestępczości gospodarczej.
   Jednak poza podsumowaniami padło także wiele pytań, dotyczących przyszłości policji. Najwięcej z nich dotyczyło nowych pojazdów. Radiowozy w olkuskiej komendzie są przeważnie kilkuletnie, chociaż najstarsze mają nawet ponad 10 lat, a ich przebieg liczy ok. kilkuset kilometrów. Jednak - zdaniem nadinspektora Andrzeja Woźniaka - w tym roku nie ma szans na poprawę stanu technicznego taboru. W tegorocznym budżecie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie są fundusze na zakup 80 pojazdów, podczas gdy potrzebnych jest 500. Podobnie nie można liczyć na wzmocnienia kadrowe. W olkuskiej komendzie stan osobowy jest niższy niż przewidują to normy krajowe dla jednostek, obsługujących teren o takiej liczbie ludności. Jednak nawet ten przydział nie jest w pełni wykorzystany i są wakaty. W tym roku prawdopodobnie nie ma nadziei na poprawę tej sytuacji. Według przedstawicieli Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, w całym województwie jest ponad 600 wakatów, a dodatkowo 300 funkcjonariuszy przebywa na różnych szkoleniach, które również eliminują ich z pracy.
   W tej sytuacji jakże na miejscu okazały się podziękowania, jakie nadinspektor Andrzej Woźniak składał samorządowcom, którzy w ubiegłym roku przekazali policji ponad 100 tys. zł. Największe przypadły władzom Bukowna, które w ubiegłym roku wydały ponad 60 tys. zł na refundacje etatów dla 2 dzielnicowych oraz gminie Klucze, która w większości sfinansowała zakup nowego radiowozu dla miejscowego komisariatu.
(PAZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski