Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie pomocy dla gospodarstw agroturystycznych. PiS zignorował swój najtwardszy elektorat na Podhalu

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
Rolnicy z Podhala - zdjęcie ilustracyjne
Rolnicy z Podhala - zdjęcie ilustracyjne Tomasz Mateusiak
Polski rząd całkowicie zignorował podhalańskich rolników, którzy wynajmują pokoje turystom. Jak poinformowało "Gazetę Krakowską" Ministerstwo Rozwoju: właściciele gospodarstw agroturystycznych nie dostaną nawet złotówki pomocy z rządowej tarczy. Stanie się tak, choć ludzie ci przez lockdown w turystyci stracili jedyne źródło dochodu. - Jesteśmy w szoku i rozpaczy - mówią górale, którzy w wielu przypadkach byli wielkimi zwolennikami PiS.

Koronawirus. Nie będzie pomocy dla gospodarstw agroturystycznych

"Gazeta Krakowska" od kilku tygodni pisze o problemach właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Są oni częścią branży turystycznej i wraz z hotelami, pensjonatami czy kwaterami prywatnymi już od listopada nie mogą legalnie wynajmować turystom pokoi.

O ile jednak wg. przyjętej ostatnio tarczy dla turystyki wszystkie wymienione powyżej obiekty mogą od 1 lutego ubiegać się o wsparcie, to właściciele gospodarstw agroturystycznych nie byli pewni czy ta pomoc dotyczy także ich. Dlaczego?

Otóż 9 stycznia rząd przegłosował dopłaty dla działalności gospodarczych, które prowadzą biznes oznaczony w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kodem 55.20.Z, czyli mówiąc inaczej obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Warunek jest jednak jeden. Kod ten musi być "przeważającą działalnością". Za wypłaty postojowego czy jednorazowych dotacji z tzw. tarczy branżowej ma odpowiadać ZUS.

- I tu właśnie jest pies pogrzebany - mówi Dariusz Nowobilski, prowadzący agroturystykę w Białce Tatrzańskiej. - My bowiem po pierwsze nie prowadzimy działalności gospodarczej (w sensie ustawowym), więc nie mamy z ZUS-em nic wspólnego. Co więcej, w REGONACH, jakie nadane są naszym gospodarstwom co prawda widnieje kod 55.20.Z, ale wpisany jako "działalność dodatkowa", a nie "przeważająca". Tą ostatnią jest produkcja rolno-zwierzęca mimo, że wielu z nas nie prowadzi fizycznie żadnych upraw, tylko w całości żyje wyłącznie z turystów!

To, o czym mówi rolnik, jest prawdą. Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich mieszkańcy wsi, którzy posiadają gospodarstwo rolne, mogą prowadzić działalność dodatkową w zakresie wynajmu pokoi turystom. Gospodarz taki może przygotować dla wczasowiczów maksymalnie pięć pokoi i dopóki nie przekroczy 100 tysięcy złotych rocznego dochodu, jest zwolniony z zakładania i rejestracji firmy. Mówiąc inaczej, nie musi płacić ZUS-u, bo pokoje wynajmuje jako osoba prywatna.

Dlatego w ramach pomocy dla rolników działających w branży turystycznej zapytaliśmy Ministerstwo Rolnictwa i Ministerstwo Rozwoju czy tarcza obejmie także tych ludzi. W wielu wypadkach przez pandemiczne zakazy z dnia na dzień stracili oni główną (a są przypadki, że także jedyną) formę zarobku i utrzymania dla całej rodziny.

Niedługo po naszym pierwszym tekście resort rolnictwa - w osobie wiceminister Anny Gembickiej - wezwał wicepremiera Gowina (to on odpowiada za tarcze pandemiczne w Polsce) do pomocy rolnikom. Czy tak się stanie dalej jednak nie mieliśmy pewności. Aż do środy 3 lutego kiedy do redakcji "Krakowskiej" wreszcie dotarła odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju ws. agroturystyki.

Oto jej treść:

Celem przyjętego 19 stycznia przez rząd rozporządzenia jest wsparcie przedsiębiorców, którzy są obecnie dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Będzie to kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który pomoże zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania weszły w życie od 1 lutego 2021 r. (...). Wiemy, że część rolników świadczy usługi hotelarskie w wymiarze do 5 pokoi, a dochód uzyskany z tych usług zwolniony jest z podatku dochodowego. Rolnicy ci ubezpieczeni są w KRUS i nie są uprawnieni do skorzystania z pomocy w ramach tarczy (uchwalonej 19 stycznia).

Ministerstwo na czele którego stoi wicepremier Gowin jasno mówi więc rolnikom: niczego nie dostaniecie! Na nasze dodatkowe pytania, za co więc w takiej sytuacji mają żyć ludzie, którzy stracili możliwość zarobku na turystach odpowiedzi już nie uzyskaliśmy.

Wbrew pozorom problem dotyczy bardzo dużej ilości osób. Tylko w powiecie tatrzańskim gospodarstw agroturystycznych jest około 2 tysiące! W pozostałych "górskich powiatach" Małopolski czyli: nowotarskim, suskim, limanowskim, nowosądeckim czy gorlickim podobnych gospodarstw będzie o wiele więcej.

- Ja osobiście straciłem w listopadzie wszystkie swoje dochody - mówi Marek Ziemianek, rolnik z wsi Ochotnica Dolna w Gorcach (pow. nowotarski). - Mam 3 krowy i 2 hektary pola oraz prowadzę gospodarstwo agroturystyczne. Z wypasu krów mam mleko, które przerabiam na serki górskie, które sprzedaję). Latem i zimą mam trochę gości. Z wynajmu i sprzedaży serów turystom moja rodzina utrzymuje się cały rok. Teraz bez turystów serów też nie sprzedam, bo i komu. Innego pożytku z mojej gazdówki (po góralsku gospodarstwo rolne) nie ma, bo przecież tu w górach nawet ziemniaki nie urosną.

Jak dodaje góral, w podobnej sytuacji jest sporo jego sąsiadów. Ludzie ci mają ogromny żal do rządu i czują się zdradzeni. Wcześniej jak mówią za partią rządzącą wielu z nich "wskoczyłoby w ogień". Dla przykładu, w Ochotnicy poparcie w kolejnych wyborach dla PiS sięgało nawet 80 procent. Teraz gdy agroturystyka została pozostawiona bez pomocy to się zmienia. - U nas na PiS już nikt nie zagłosuje - mówią górale. - Partia Kaczyńskiego w ciągu kilku miesięcy zrobi z nas żebraków!

Bernie Sanders na zaprzysiężeniu Joe Bidena.

Bernie Sanders dostanie "rękawice furmańskie" od sądeckich g...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski