Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie będzie spotkania

SYP
Nie dojdzie do skutku spotkanie dyrekcji małopolskiego oddziału NFZ z mieszkańcami powiatu olkuskiego, którzy po zamknięciu w olkuskim „Nowym Szpitalu” poradni leczenia bólu mają utrudniony dostęp do tego typu świadczeń.

Po zamknięciu szpitalnej poradni na terenie powiatu olkuskiego nie ma ani jednej poradni leczenia bólu. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ

Jak pisaliśmy, od pierwszego kwietnia w olkuskim „Nowym Szpitalu” zamknięto pięć poradni specjalistycznych; leczenia bólu, metaboliczną, logopedyczną, neurologa dziecięcego i dermatologiczną. Powód? Brak kontraktu z NFZ. O ile pacjenci większości zamkniętych poradni znajdą na terenie powiatu inny podmiot medyczny, który ma podpisany kontrakt z NFZ, o tyle największy problem mają pacjenci, którzy korzystali z Poradni Leczenia Bólu w olkuskim „Nowym Szpitalu”. Poradnia była czynna od poniedziałku do piątku i przyjmowało w niej troje lekarzy. Jak wynika z „wykazu poradni specjalistycznych” opublikowanego na stronie internetowej krakowskiego oddziału NFZ, żaden z kilku podmiotów w całej Małopolsce, które otrzymały kontrakty z NFZ na „świadczenia w zakresie leczenia bólu” nie ma w rubryce „obszar” wpisanego powiatu olkuskiego. Na terenie całej Małopolski kontrakty na poradnie leczenia bólu ma 12 podmiotów, szpitali i NZOZ-ów. W większości z nich nie ma kolejek na przyjęcie. Problemem dla mieszkańców powiatu olkuskiego jest jednak sam dojazd. Takie leczenie trwa niekiedy dwa tygodnie i codzienne specjalistyczne zabiegi są dwa razy dziennie.

W ubiegłym tygodniu do olkuskiego biura posła Jacka Osucha (PiS) przyszła grupa 30 pacjentów zlikwidowanej poradni. Poseł zobowiązał się, że zorganizuje w Olkuszu spotkanie z dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbarą Bulanowską, w którym poza mieszkańcami mieliby wziąć także udział przedstawiciele środowisk medycznych i samorządowcy. Dzień po spotkaniu z mieszkańcami zostało przesłane zaproszenie na spotkanie do dyrektor NFZ. Po kilku dniach nieskutecznych, telefonicznych negocjacji, w poniedziałek 4 kwietnia do biura poselskiego przyszedł fax z krakowskiego NFZ. Możemy w nim przeczytać. „Pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie do udziału w otwartym spotkaniu z przedstawicielami środowisk medycznych, samorządowcami oraz pacjentami powiatu olkuskiego. Niestety wcześniej zaplanowane obowiązki uniemożliwiają mi udział w w/w spotkaniu. Jeśli Pan Poseł chciałby uzyskać wiedzę o zabezpieczeniu świadczeń ta terenie powiatu olkuskiego oraz planów MOW NFZ w tym zakresie serdecznie zapraszam na spotkanie w dogodnym dla Pana Posła terminie do siedziby MOW NFZ przy ul. Ciemnej 6.” Podpisano Dyrektor
Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie Barbara Bulanowska.

– _Ta odpowiedź ta skandal. Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny pokazał jak traktuje pacjentów. Wystosowałem zaproszenie licząc, że dyrekcja NFZ-u znajdzie czas na spotkanie z pacjentami i środowiskiem lekarskim, które doskonale zna problemy. Niestety z pisma wynika, że Pani dyrektor nie wybiera się do Olkusza._  – komentuje poseł Jacek Osuch.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski