18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bójmy się meteorytów

Redakcja
Fot. Andrzej Banaś
Fot. Andrzej Banaś
ROZMOWA z dr. inż. MARKIEM ŁODZIŃSKIM z katedry geologii ogólnej i geoturystyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Fot. Andrzej Banaś

- Jak często meteoryty spadają na terenie naszego kraju?

- W Polsce spada średnio jeden meteoryt raz na dziesięć lat, czyli dość rzadko. Ostatnio taki przypadek mieliśmy rok temu we wsi Sołtmany na Mazurach. Okoliczności były dość ciekawe, bo miało to miejsce nad ranem. Jedna z mieszkanek tej wsi siedziała przy porannej kawie, gdy meteoryt, ważący blisko kilogram, uderzył w dach jej domu. Nikomu na szczęście nic się nie stało. Warto dodać jednak, że na świecie meteoryty spadają średnio raz na dwa tygodnie.

- Powinniśmy więc co jakiś czas spoglądać w niebo, aby nie zostać trafionym przez meteoryt?

- Prawdopodobieństwo jest tak naprawdę dużo mniejsze niż trafienie szóstki w toto-lotka. Znany jest jeden przypadek, że meteoryt uderzył kogoś w rekę i drugi, że meteoryt zabił psa, ale ten incydent akurat nie jest potwierdzony.

- Często chyba zdarza się, że ludziom wydaje się, że spadł meteoryt, a było to zupełnie coś innego.

- Faktycznie dużo częściej niż meteoryty z nieba spadają na ziemię fragmenty złomu kosmicznego, czyli pozostałości po różnego rodzaju satelitach.

- Jaki został znaleziony największy w historii meteoryt?

- Największy waży 60 ton i znajduje się na pustyni w Nanibii. Co prawda jest ogrodzony, ale niestety jest niszczony przez osoby, które odpiłowują od niego kawałki, bo nie da się ukryć, że jest to cenny nabytek.

- No właśnie, ile warte są meteoryty?

- Bardzo różnie to wygląda. Można bowiem kupić fragment meteorytów znajdowanych na pustyniach, np. w Maroko już za kilkadziesiąt złotych. Są jednak i okazy, bardzo rzadkie pochodzące np. z Księżyca czy z Marsa warte dziesiątki tysięcy złotych.

- Dużo jest w Polsce osób, które zajmują się poszukiwaniem tego, co przyleciało na Ziemię z kosmosu?

- Poszukiwaczy meteorytów jest w naszym kraju około 15. Z tych osób tak naprawdę może trzy zajmują się tym zawodowo i traktują to jako źródło dochodu.

- Jak kompletny laik, gdy znalazł coś "dziwnego" w swoim ogródku, może odróżnić czy jest to meteoryt, czy zwykły kamień?

- Meteoryty mają swoje cechy charakterystyczne. Przede wszystkim mają dużo większą gęstość niż zwykłe ziemskie kamienie, przez co są od nich dużo cięższe, mając taką samą średnicę. Można też odciąć malutki fragment meteorytu i wtedy zobaczymy takie maleńkie kuleczki "hondry" i jest to ich cecha charakterystyczna. Co warto wiedzieć, większość meteorytów przyleciało na Ziemię z pasa asteroid krążących między Marsem a Jowiszem.

Rozmawiał Arkadiusz Maciejowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski