Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie boli i nie daje objawów

(DD)
Badaniem prowadzącym do rozpoznania raka jajnika jest badanie w gabinecie ginekologicznym
Badaniem prowadzącym do rozpoznania raka jajnika jest badanie w gabinecie ginekologicznym fot. Grzegorz Gałasiński
W marcu po raz pierwszy obchodzimy w Polsce Miesiąc Świadomości Raka Jajnika. Symbolem tego nowotworu jest turkusowa wstążeczka i dlatego właśnie na ten kolor podświetlone zostaną obiekty w kilku polskich miastach. Do akcji przyłączył się również Kraków.

Od 16 marca, przez cały tydzień oświetlona turkusowo Kładka Ojca Bernatka będzie zwracała uwagę krakowianek na objawy, metody diagnostyki i leczenia raka jajnika. Akcja realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej”.

Rak jajnika występuje u kobiet w różnym wieku, częściej jednak rozwija się u pań po menopauzie. Bardziej narażone są kobiety dziedzicznie obciążone nowotworem jajnika lub piersi albo jelita grubego. Wpływ ma też otyłość i bezdzietność. Chociaż w 2012 r. rak jajnika był piątym najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet w naszym kraju, Polki w większości nie są świadome zagrożenia. Rak jajnika nie boli i początkowo nie daje żadnych objawów. W dalszych stadiach rozwoju nowotworu pojawiają się jedynie niespecyficzne objawy, kojarzone raczej z układem trawiennym niż rozrodczym, m.in. niestrawność, uczucie pełności w podbrzuszu, powiększony obwód brzucha, zaparcia lub problemy z oddawaniem moczu. Z takimi dolegliwościami kobiety rzadko zgłaszają się do ginekologa, dlatego aż u 80 proc. chorych raka jajnika wykrywa się w zaawansowanym stadium.

Rak jajnika ze względu na swoją specyfikę diagnozowany jest najczęściej w stadium znacznego zaawansowania – przyznaje dr hab. n. med. Lubomir Bodnar z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego. – Nadzieją napawa fakt, że mamy dziś coraz więcej narzędzi, by leczyć kobiety nawet na tym etapie choroby. Zachęcam panie, by zachowały czujność i przynajmniej raz w roku badały się u ginekologa.

Badaniem prowadzącym do rozpoznania raka jajnika jest badanie ginekologiczne połączone z USG przezpochwowym. Obecność guza w jajniku lub wolnego płynu w jamie brzusznej jest objawem wymagającym wykonania badań dodatkowych. Rutynowo oznacza się stężenia markerów CA-125, HE-4 i CEA, a często wykonuje się też RTG klatki piersiowej, tomografię brzucha i miednicy. Jeśli lekarz specjalista podejrzewa, że zmiana w jajniku może mieć charakter nowotworowy, kieruje pacjentkę na zabieg operacyjny – zazwyczaj wycięcie jajnika z badaniem histopatologicznym.__

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski