Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie byłoby 11 listopada 1918 bez 6 sierpnia 1914. 104. rocznica wymarszu Kadrówki

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W obchodach 104. rocznicy wymarszu Kadrówki uczestniczy prezydent Andrzej Duda.

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa. Tegoroczne uroczystości, które to upamiętniają, odbywają się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i pod hasłem „Bez 6 sierpnia 1914 roku nie byłoby 11 listopada 1918 roku”.

Uroczystości w Krakowie rozpoczęły się w sobotę - wieczorem odbył się apel przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk wręczył symboliczne szable dwóm strzelcom i trzem ułanom. Złożono również kwiaty pod pomnikiem.

W niedzielę uczestnicy LIII Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej (38. po wojnie), z asystą wojskową i orkiestrą, przemaszerowali z Oleandrów ulicami Piłsudskiego i św. Anny na Rynek Główny, gdzie złożono kwiaty w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki. Później odprawiona została w katedrze wawelskiej msza św. w intencji Ojczyzny, podczas której szczególnie modlono się za marszałka Józefa Piłsudskiego i jego legionistów.

Ks. Robert Tyrała w homilii nawiązywał do słów Karola Wojtyły: że wolność trzeba stale zdobywać, nie można jej tylko posiadać. - To wszystko dla wolności umiłowanej Ojczyzny - podsumowywał duchowny, przywołując patriotyczny zryw ku wolności z 6 sierpnia 1914 r., gdy z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa i gdy żołnierze kadrówki obalili następnie słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach.

W krakowskich obchodach związanych z wymarszem legendarnej kadrówki, która dała początek Legionom Polskim, bierze udział prezydent RP Andrzej Duda. W niedzielę uczestniczył on w mszy w katedrze na Wawelu, po której też zszedł do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, by złożyć kwiaty przy trumnie marszałka Piłsudskiego i sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wieczorem na Małym Rynku można było wziąć udział już w 69. Lekcji Śpiewania, pod hasłem „Kadrówka 1914”. Kancelaria prezydenta Krakowa przygotowała na nią 2,5 tys. bezpłatnych śpiewników oraz papierowe czapki krakuski.

Jeszcze później trwał uroczysty capstrzyk na kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu, połączony ze złożeniem ziem w kopcu i apelem pamięci. W urnach znalazły się ziemie m.in. z miejsca zwycięskiej szarży pod Rokitną 13 czerwca 1915 r. czy ziemia z Oleandrów - miejsca formowania i wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Podczas tej uroczystości pod kopcem prezydent Duda wspominał w przemówieniu czasy swojej działalności w harcerstwie. - To prawda, że przychodziliśmy tutaj na gry terenowe, to prawda, że przychodziliśmy tutaj na ważne dla nas uroczystości. Tutaj celebrowaliśmy przyjęcia do drużyny, tu celebrowaliśmy wręczanie harcerskich krzyży. W tamtych czasach, w latach 80. - mówił Andrzej Duda.

Prezydent przywołał też inne harcerskie wspomnienie: żegnania ostatnich legionistów na ich pogrzebach. - Pamiętam tę niewielką grupę starszych panów opartych na laseczkach - wszyscy daleko powyżej 90. roku życia - którzy za każdym razem drżącymi głosami śpiewali: „Śpij, kolego, a w tym grobie niech się Polska przyśni tobie”. Ta wolna. Ta wolna, która wkrótce wróciła, także dzięki nim. Że oni nigdy nie zapomnieli, że oni szeptali młodym, mówili: musicie walczyć o wolną Polskę.

Andrzej Duda podsumowywał, zwracając się do uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej: - To była ta nasza polska rzeczywistość. Dziękuję wam za to, że ona trwa, że nadal się szepcze i mówi młodym: nigdy nie możecie się zgodzić na niewolne państwo, musicie czynić wszystko, żeby budować silną Polskę. Dzisiaj to się dzieje, budujemy silną Polskę. Ona się staje silniejsza z dnia na dzień. Wierzę w to, że będziemy to czynili dalej - mówił prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski