Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie cegły i kamienie, ale ludzie tworzą światowe dziedzictwo

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
W sesji uczestniczy m.in. dyrektorka generalna UNESCO Irina Bokova
W sesji uczestniczy m.in. dyrektorka generalna UNESCO Irina Bokova fot. Anna Kaczmarz
O polskiej szkole konserwatorskiej i o tym, jaką rolę mają obywatele w ochronie dziedzictwa, rozmawiali delegaci w pierwszym dniu Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa

Chociaż 41. Sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO uroczyście zainaugurowano już w weekend, właściwie obrady rozpoczęły się w poniedziałkowy poranek. Ich miejscem jest Centrum Kongresowe, do którego zjechali delegaci i obserwatorzy ze 190 krajów całego świata. Jednym z pierwszych punktów, rozpisanej na dziewięć dni agendy było wygłoszenie Deklaracji Krakowskiej. To dokument, przygotowany przez 34 młodych ludzi z 34 krajów - uczestników Forum Młodych Profesjonalistów, które towarzyszy sesji. Młodzi ludzie dużą uwagę zwracali na udział obywateli w dbaniu o ochronę dziedzictwa. - Opinie lokalnych społeczności powinny stanowić istotny czynnik w procesie podejmowania decyzji dotyczących rekonstrukcji - mówili w imieniu swoich kolegów Madina Thiam z Mali i Dmytro Koval z Ukrainy. Na podobne aspekty zwracała uwagę dyrektorka generalna UNESCO Irina Bokova. - Myśląc o odbudowie, nie możemy myśleć tylko o cegłach i kamieniach, musimy myśleć o ludziach, bo to do nich należy dziedzictwo - mówiła podczas konferencji prasowej. - Musimy zachęcać ludzi do powrotu do domów i udziału w odbudowie spuścizny - dodała, odnosząc się do problemu odbudowy Aleppo i Palmiry.

Podczas otwarcia wystawy plakatu, na której znalazły się grafiki upamiętniające powojenną odbudowę Polski, pojawiła się też kwestia pomocy dla Syrii. Otwierając ekspozycję wicepremier Piotr Gliński zwrócił uwagę na dokonania polskich konserwatorów. - Myślę, że te doświadczenia mogą być pomocne w odbudowie np. Aleppo - mówił. Minister kultury wspomniał też o Łodzi. Miasto jest kandydatem do organizacji EXPO 2022, którego hasło brzmi „Miasta na nowo odkryte”. - Łódź to miejsce, które mierzy się z uniwersalnymi problemami miast - tłumaczył. - Przechodzi rewitalizację, która jest wyzwaniem nie tylko architektonicznym, ale też społecznym i kulturowym.

Sesja to nie tylko obrady. Po południu, prezydent Jacek Majchrowski zasadził drzewo przy ul. Monte Cassino, inaugurując w ten sposób Aleję Kongresową. Od teraz, po każdym międzynarodowym kongresie ma być tam sadzony platan klonowy. Na Bulwarze Kurlandzkim otworzono natomiast Ogród Nadziei, złożony z czterech rzeźb ambasadorki UNESCO, Hedvy Ser.

Autorka: Aleksandra Suława

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski