Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą gminnych szkół

Barbara Ciryt
Przegłosowanie uchwał intencyjnych zapoczątkowało proces likwidacji gminnych szkół
Przegłosowanie uchwał intencyjnych zapoczątkowało proces likwidacji gminnych szkół Barbara Ciryt
Iwanowice. Zbliża się likwidacja szkół prowadzonych przez gminę. Niewielu mieszkańców interesowało się konsultacjami w tej sprawie. 129 osób uznało, że placówki mają być społeczne.

W pięciu gminnych szkołach odbyły się konsultacje społeczne zorganizowane przez wójta Iwanowic Roberta Lisowskiego, i urzędników. Okazało się, że zdecydowana większość uczestników konsultacji chce, by gmina oddała szkoły osobom prywatnym lub stowarzyszeniom.

W gminie Iwanowice jest obecnie 11 szkół. W tym sześć prowadzą osoby prywatne, a pięć gmina. Na styczniowej sesji 12 z 15 radnych podjęło uchwały intencyjne o likwidacji wszystkich szkół samorządowych: jednego gimnazjum i i czterech podstawówek.
Przyczyna tego działania właściwie jest jedna: gminy nie stać na utrzymanie szkół.

- W ubiegłym roku wydaliśmy na oświatę prawie 13 milionów złotych. Do subwencji ministerialnej gmina dokłada 1,2 miliona ze swojego budżetu - wyliczał wiele razy wójt Robert Lisowski.

Pojawił się pomysł pozbycia się szkół gminnych. Wówczas wszystkie placówki będą dostawały tylko subwencję przekazywaną z ministerstwa. Dotychczas większe pieniądze - średnią przekazywaną na ucznia w szkołach gminnych - dostawały też szkoły prowadzone przez osoby prywatne. Po zmianach dostaną mniej, a nauczyciele będą uczyć na podstawie Kodeksu Pracy, a nie Karty Nauczyciela. Są obawy się, że za mniejsze pieniądze nie będą pracowali lepiej, albo choć równie dobrze.

Konsultacje odbyły się w pięciu szkołach. Wypowiedziało się 193 osoby, z tego 129 chce likwidacji szkół samorządowych i powstania społecznych. Takiemu scenariuszowi sprzeciwiło się 64 osoby. - Nie jestem przekonana, że ok. 200 osób to reprezentacja gminy, która liczy siedem czy osiem tysięcy ludzi - mówi jedna z mieszkanek.

Wyniki konsultacji to odpowiedzi na pytanie: Czy Pan/Pani wyraża zgodę na przekształcenie samorządowej Szkoły
Podstawowej/Gimnazjum w szkołę publiczną prowadzoną przez organ inny niż samorząd gminny?

W inwanowickim gimnazjum - jedynym dotychczas samorządowym - konsultacje przeprowadzono wśród 19 osób. Jak podaje gmina, było wśród nich tylko 7 rodziców. To była jedyna placówka, w której większość (13 osób) opowiedziało się przeciw zmianom, a 6 było za.

W Szkole Podstawowej w Celinach w konsultacjach uczestniczyło 74 osoby. 50 opowiedziało się za likwidacją i przekształceniem, a 24 - przeciw. W Szkole Podstawowej w Iwanowicach, w której uczy się 140 dzieci w konsultacjach brało udział 43 osoby. Za przekształceniem głosowało 26, a przeciw - 17. W Szkole Podstawowej w Sieciechowicach konsultacjami zainteresowało się 28 osób, 20 chce zmian a 8 nie. W Szkole Podstawowej w Widomej było 29 uczestników konsultacji, a których 27 głosowało za przekształceniem placówki, a tylko 2 były przeciw.

W gminie odbyło się także spotkanie z Grzegorzem Baranem, zastępcą małopolskiego kuratora oświaty w Krakowie oraz Arturem Paskiem, dyrektorem Wydziału Nadzoru Pedagogicznego. Kurator nie wydał jeszcze opinii w sprawie zmian w gminie Iwanowice.

- Wójt wystąpił o nią. Jeśli będzie taki wniosek, to kurator przeanalizuje dokumenty i argumenty dotyczące tej sieci szkół - mówi Artur Pasek. Dodaje, że kuratorium ma wątpliwości, czy gmina likwidując szkoły samorządowe, będzie w stanie realizować zadanie statutowe dotyczące oświaty.

Zobacz również:
Wójt Iwonowic Robert Lisowski

Autor: Barbara Ciryt

Mariusz Baran, radny Iwanowic

Autor: Barbara Ciryt

Iwanowice: Arkadiusz Boroń, Związek Nauczycielstwa Polskiego

Autor: Barbara Ciryt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski