Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą kopciuchów [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Działacze Fundacji Planeta wręczyli apel wicemarszałkowi Kozakowi
Działacze Fundacji Planeta wręczyli apel wicemarszałkowi Kozakowi Fot. Grzegorz Skowron
Apel. 21 organizacji ekologicznych domaga się antysmogowej uchwały dla całej Małopolski. Nie chodzi o zakaz palenia węglem, ale obowiązkową wymianę starych pieców na nowe.

- Potrzebna jest decyzja odgórna. Bez niej nie ma szans na poprawę jakości powietrza - przekonuje Krzysztof Wietrzny z Fundacji Planeta, jednej z 21 organizacji ekologicznych sygnujących apel o wprowadzenie uchwały antysmogowej obowiązującej w całej Małopolsce.

Autor: Grzegorz Skowron

Wczoraj taki apel otrzymał wicemarszałek Wojciech Kozak. Jego zdaniem spełnienie oczekiwań ekologów będzie niezwykle trudne. - Jeśli zwróci się do nas konkretna gmina, to możemy się nad tym zastanawiać, ale trudno wyobrazić sobie wprowadzenie takich regulacji dla całego województwa - broni się wicemarszałek. Według niego w pierwszej kolejności należy wzmóc kontrole tego, czym ludzie palą w piecach. - A jak powstanie policja ekologiczna, to od razu będzie można zadzwonić, gdy sąsiad będzie palił oponami - mówi Wojciech Kozak.

- To też sobie trudno wyobrazić - ripostuje Krzysztof Wietrzny. - Z naszych rozmów z wójtami wynika, że oni z chęcią zabraliby się za obowiązkową wymianę pieców, ale gdyby taki nakaz został wprowadzony przez sejmik. Sami się na to nie odważą - dodaje.

Autor: Grzegorz Skowron

Według Krzysztofa Wietrznego wystarczyłoby tylko podjęcie prac nad uchwałą antysmogową i to już spowodowałoby, że wiele osób budujących i remontujących domy nie instalowałoby w nich tzw. kopciuchów, za to zdecydowało się na nowoczesne, niskoemisyjne piece. - Już po wprowadzeniu zakazu palenia węglem w Krakowie część osób budujących domy w innych miejscowościach zdecydowała się na piece gazowe w przekonaniu, że restrykcyjne przepisy obejmą kiedyś całe województwo - mówi Krzysztof Wietrzny.

Ekolodzy nie chcą wprowadzenia w Małopolsce aż tak rygorystycznych przepisów jak dla Krakowa. - Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie zakazu palenia węglem w całym regionie nie wchodzi w grę - przyznaje Zofia Pasternak-Wietrzna, prezes Fundacji Planeta. I tłumaczy, że sejmik powinien wyznaczyć termin, po upływie którego będzie wolno palić w piecach tylko najnowszej generacji, o niskiej emisji zanieczyszczeń.

Wicemarszałek Kozak obiecuje, że petycja ekologów zostanie przedstawiona wójtom. Będzie też wzięta pod uwagę przy pracach nad nowym planem ochrony powietrza. Kozak nie kryje, że ze względu na koszty trudno będzie wprowadzić obowiązek wymiany pieców. Z wyliczeń wynika, że potrzebne byłoby na to ok. 2 mld zł. - Ale jeśli tego nie zrobimy, straty dla Małopolski, dla turystyki i rolnictwa będą znacznie większe - ostrzega Zofia Pasternak-Wietrzna.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski