Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie - dla przemocy w rodzinie

Redakcja
Od września 1998 r przy Urzędzie Miejskim w Trzebini działa punkt konsultacyjny dla ofiar przemocy domowej. Funkcjonuje on w ramach Gminnej Komisji ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Patologiom Społecznym i jest finansowany z jej środków. Do punktu mogą zwracać się wszyscy, nie tylko kobiety, ale również mężczyźni i dzieci; wszyscy, wobec których stosowana jest przemoc.

W Trzebini

 W powiecie chrzanowskim na 682 policyjne interwencje w 215 przypadkach przyczyną była przemoc w rodzinie. 198 przypadków dotyczyło kobiet i aż 70 dzieci. W 11 sytuacjach ofiarami byli mężczyźni. W ostatnim czasie zwiększa się zjawisko przemocy w rodzinie również w gminie Trzebinia. Jednocześnie problem ten przestaje być tematem tabu; coraz więcej ofiar decyduje się, by otwarcie o nim mówić.
 - Można tu uzyskać zarówno pomoc prawną, jak i psychologiczną - _informuje Mariola Roman, główny specjalista ds. przeciwdziałania alkoholizmowi i patologiom społecznym. - _Najczęściej zgłaszają się kobiety, które chcą po prostu komuś opowiedzieć o tym, co je spotyka. Celem psychologa jest wtedy wyjaśnić im mechanizmy przemocy i wskazać, jak mają sobie radzić z własnym bólem. Takie kobiety przychodzą zazwyczaj tylko raz, a później godzą się na swój los, nie mają siły lub nie chcą sobie pomóc. Wierzą, że wszystko samo się ułoży. Bywają również kobiety - i jest ich coraz więcej - które decydują się walczyć o swoje prawa. Wówczas prawnik doradza im, co mają zrobić, pomaga napisać pismo, wybrać drogę prawną.
 Ostatnio pojawia się nowe zjawisko tzw. chłodnej przemocy. W takich przypadkach sprawca jest zupełnie świadomy, bez wpływu alkoholu czy środków psychotropowych. Tak umiejętnie zadaje ciosy, by nie zostawiać śladu. Często przemoc fizyczną zastępuje przemoc psychiczna, moralne znęcanie się nad ofiarą. Przypadki takie są bardzo trudne do udowodnienia i dlatego ofiara łatwo się poddaje.
 Jeszcze do niedawna uważano, że przemoc w rodzinie dotyczy tylko rodzin patologicznych, dziś wiadomo już, że nieważny jest status społeczny, coraz częściej ofiarami padają członkowie na pozór normalnych rodzin, w których nie ma alkoholików czy narkomanów. Ważne jest, by przełamać barierę milczenia i wstydu.
 - Pierwszym krokiem może być wezwanie policji i wypełnienie tzw. niebieskich kart - mówi podkomisarz Dariusz Pogoda. - Mogą mieć one później znaczenie procesowe w postępowaniu przeciwko sprawcy przemocy.
 Punkt konsultacyjny w Trzebini znajduje się przy ul. Narutowicza 10/10. Czynny jest w środy i piątki w godzinach od 16 do 18. Można tam zasięgnąć porady psychologa i prawnika.

(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski