18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIE dla używek

Redakcja
- Z przeprowadzonych przeze mnie dwa lata temu ankiet wynika, że 85 proc. młodzieży w wieku od 13 do 20 lat sięgnęło choć raz po narkotyki. Jedynie 15 proc. potrafi odmówić. Obawiam się, że dziś te dane mogą być o wiele bardziej zatrważające - mówi zastrzegający sobie anonimowość oficer Centralnego Biura Śledczego.

Ze sceny sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach padały wczoraj słowa, po których trudno o uśmiech. Kolejne już w cyklu spotkanie z młodzieżą, organizowane przez Fundację Rozwoju Regionu Myślenickiego, poświęcono zagrożeniom, jakie niesie za sobą zażywanie narkotyków i picie alkoholu.

   Wraz z dr. Marcinem Borowiczem, specjalistą chorób wewnętrznych, członkiem Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy SP ZOZ w Ogrodzieńcu, prowadził on wczorajsze spotkanie z młodzieżą. Zaczęło się ono od prezentacji multimedialnej poświęconej problemowi narkotyków. Zawierała ona wiele informacji dotyczących produkcji narkotyków, skutków ich zażywania, metod, do jakich uciekają się dilerzy, by sprzedać młodym ludziom towar. Szczególnie ostrzegano młodzież przed barbituranami (lekami stosowanymi m.in. przy bezsenności i padaczce), do których dostęp jest stosunkowo łatwy, a uzależnienie od nich jest bardzo groźne. Nagłe odstawienie silnych barbituranów może nawet spowodować śmierć.
   - Co 10. Polak ma problemy alkoholowe. Średnia jest zatrważająca, bo jedna osoba wypija rocznie aż 13 litrów alkoholu - mówił dr Marcin Borowicz. - Leczenie zaś obejmuje już nie tylko chorego, ale całą rodzinę.
   Jak wykazują przeprowadzane badania, w ciągu ostatniego miesiąca po alkohol sięgnęło 68 proc. chłopców i 54 proc. dziewcząt w wieku 15 lat. Co 10. dziecko pod wpływem alkoholu uczestniczyło w bójce lub sprzeczce, a co 15. pijana dziewczyna zaszła w niechcianą ciążę. Problem jest więc na tyle poważny, by bez względu na skuteczność tego typu prelekcji powtarzać je młodym ludziom do znudzenia. Kolejny wykład z tego cyklu odbędzie się we wrześniu.
Tekst i fot. KAR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski