Nie do każdego miasta wjedziesz dieslem! Sprawdź, gdzie będzie obowiązywać zakaz

Materiał powstał we współpracy z Neptis

Samochody z silnikiem diesla wciąż mają swoich fanów na rynku. Wybierane przez użytkowników, ze względu na niższe zużycie paliwa i wyższą wydajność, niestety muszą się liczyć z nowymi ograniczeniami. Czy auta z silnikiem diesla uzyskają zakaz wjazdu do niektórych miast w Polsce? Sprawdźmy!

O zakazie wjazdu samochodów z silnikiem diesla, do niektórych polskich miast, mówi się już od jakiegoś czasu. Zgodnie z planami dotyczącymi projektu o zmianie ustawy o elektromobilności oraz paliwach alternatywnych z 10 listopada 2020 roku, strefy czystego transportu mają powstać w gminach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. O co chodzi dokładnie? Wyjaśniamy poniżej.

Strefy czystego transportu w Polsce

Zgodnie z powyższym planem - w gminach z liczbą mieszkańców powyżej 100 tysięcy, w których przekroczony został dopuszczalny poziom stężenia dwutlenku azotu w skali średniorocznej, ma wystąpić konieczność utworzenia stref czystego transportu.

Analogicznie, jeśli stężenie NO2 w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, nie zostanie przekroczone, wówczas nie będzie potrzeby tworzenia czystej strefy. Założeniem projektu jest, że w pierwszej kolejności strefy powstaną w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i w Warszawie, a docelowo w 37 polskich miastach. Nowe przepisy mają obowiązywać od września tego roku, a miasta będą miały 12 miesięcy na ich wprowadzenie.

Zakaz wjazdu dla diesla?

W pierwotnej wersji projektu, auta z silnikiem diesla miały możliwość wjazdu do czystych stref, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Warunkiem było spełnienie wymogów norm: Euro 4 (w latach 2021-2025), Euro 5 (w latach 2026-2030), Euro 6 (w latach 2031-2035).

Jednak po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, zostały wprowadzone poprawki. Strefy czystego transportu w miastach mają zostać podzielone na 5 różnych rodzajów. Dopuszczenie aut do wjazdu w ich obszar, będzie zależne od spełnienia przez pojazdy norm emisji spalin. Czy to oznacza zakaz wjazdu dla diesla do wszystkich stref?

- Myślę, że wjazd samochodem z silnikiem diesla do wszystkich stref czystego transportu nie będzie możliwy. Zielony ład europejski ma się opierać w głównej mierze na promowaniu transportu zeroemisyjnego, a niestety diesel do takich nie należy - komentuje Marcin Korzeniewski, Autoplac.pl

Opłaty w pozostałych strefach

Po uiszczeniu odpowiednich opłat, właściciele diesla będą mogli wjeżdżać do stref I-III, jeśli spełniają odpowiednie normy. Opłaty te nie będą wyższe niż 2,50 zł za godzinę - w przypadku jednorazowych opłat lub 500 zł przy wykupieniu abonamentu.

W strefie V (zielonej) będzie obowiązywał całkowity zakaz wjazdu przez samochody spalinowe (diesel i benzyna), jak również LPG i CNG. Bez ograniczeń będą mogły się poruszać samochody elektryczne i wodorowe, a także zeroemisyjne autobusy.

Niestety właściciele diesli mogą się czuć lekko pokrzywdzeni. W strefie IV będzie również obowiązywał dla nich zakaz wjazdu, w przeciwieństwie do starszych samochodów benzynowych i z instalacją LPG.

Jakie auta w dieslu mogą wjeżdżać do stref?

I tu nie mamy dobrej wiadomości dla właścicieli tych pojazdów. Otóż w strefie I obowiązywać będzie norma Euro 4 - wjadą do niej samochody z linii produkcyjnej od 1 stycznia 2004 roku, w strefie II - norma Euro 5, auta wyprodukowane po 1 stycznia 2011 roku, w strefie III - Euro 6, pojazdy wytworzone po 1 stycznia 2014 roku. Nieprzestrzeganie zakazu wjazdu do czystych stref będzie się wiązało z karą grzywny, o wysokości 500 zł. Szukasz najnowszych modeli samochodów z silnikiem diesel? Sprawdź w Autoplac – platformie z tysiącami ogłoszeń motoryzacyjnych, którą stworzył Yanosik.

Wraz z wprowadzeniem obszarów czystego transportu do polskich miast, właściciele diesla będą musieli zrezygnować z poruszania się po niektórych rodzajach stref. Z kolei, wjazd w dozwolone miejsca będzie się wiązał z dodatkowymi opłatami, jednorazowymi lub w formie abonamentu. Nieprzestrzeganie regulacji będzie wiązało się z karą grzywny o wysokości 500 zł.

Dodaj ogłoszenie