ANDRYCHÓW. RIO uznała, że zapis o refundacji kosztów jest niezgodny z prawem
Kilka miesięcy temu radni andrychowscy zatwierdzili nowy regulamin przyznawania dotacji z budżetu gminy na zakup nowoczesnych, ekologicznych urządzeń grzewczych. Regulamin określał szczegółowe zasady ubiegania się o dotację. Zgodnie z nim, pieniądze z kasy gminy można dostać m.in. na zakup kotłów gazowych, olejowych, olejowo-gazowych, a także na zakup instalacji do ogrzewania elektrycznego.
Kwoty dotacji są różne w zależności od systemu ogrzewania. Maksymalnie można jednak otrzymać do 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 2 tys. zł.
Problem w tym, że - póki co - regulamin nie wszedł w życie i urząd nie może wypłacać pieniędzy. Jeden z punktów regulaminu został bowiem zakwestionowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Chodzi o to, że regulamin przewidywał wypłatę dotacji również dla osób, które wymieniły piece w latach 2009-10. Mieszkańcy nie mogli się ubiegać wówczas o tego typu dotacje, bo nie było stosownej ustawy.
Teraz samorządowcy chcieli im do "wynagrodzić". Szczytny plan zakładał, że zainteresowane osoby przedstawią w Urzędzie Miejskim faktury zakupu np. nowego kotła, który spełnia parametry, i dostaną częściową refundację kosztów. Nic z tego. Prawnicy RIO uznali, że taki zapis jest niezgodny z prawem.
- Głównym zastrzeżeniem, decydującym o stwierdzeniu nieważności uchwały, było stanowisko, iż obowiązujące regulacje prawne nie przewidują "refundacji" poniesionych już kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia. Dotacja może być udzielona na wykonanie przedsięwzięcia, tj. przed przystąpieniem do jego realizacji - mówi Agnieszka Gierszewska z Urzędu Miejskiego w Andrychowie.
W zeszły czwartek radni musieli jeszcze raz zatwierdzić regulamin - już bez zakwestionowanego przez RIO zapisu. Zatem osoby, które wymieniły urządzenia grzewcze w swoich domach w dwóch ostatnich latach, nie mają co liczyć, że dostaną częściowy zwrot kosztów.
Zgodnie z nowym regulaminem, najpierw będzie podpisywana umowa o udzieleniu dotacji, która ma stanowić podstawę do rozpoczęcia inwestycji. Po zrealizowaniu inwestycji trzeba będzie złożyć wniosek o wypłatę dotacji oraz wymagane dokumenty. - Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o wypłatę dotacji zostaną przekazane wnioskodawcy pieniądze - informuje Agnieszka Gierszewska.
Andrychowianie i tak mogą być zadowoleni, bo na tego typu dotacje mogą liczyć mieszkańcy nielicznych gmin.
Mirosław Gawęda

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?