Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie habit czyni mnicha, czyli strój benedyktyna [ZDJĘCIA]

Aleksandra Suława
W Tyńcu zobaczymy barbety, pelerynki, czepki, podwiki
W Tyńcu zobaczymy barbety, pelerynki, czepki, podwiki fot. Anna Kaczmarz
„Habit. Strój na wieczność - od tkaniny do symbolu”. W Tyńcu można zobaczyć stroje mnichów na przestrzeni wieków

Biografowie Coco Chanel twierdzą, że prostota tworzonych przez nią strojów wynikała z miejsca, w którym wychowała się projektantka. Francuzka dorastała bowiem w klasztornym sierocińcu, gdzie codziennie widziała zakonnice ubrane w wygodne, proste, pozbawione ozdób stroje. Ale na wystawie „ Habit. Strój na wieczność - od tkaniny do symbolu” w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, kreacji projektu Gabrielle Chanel nie znajdziemy. Będzie za to szeroka prezentacja ubiorów mnichów i mniszek, żyjących według reguły św. Benedykta we współczesnej Polsce, czyli benedyktynów, benedyktynek, cystersów oraz kamedułów.

Oprócz habitów będzie można zobaczyć również takie akcesoria jak: „małpy”, czyli stelaże na krochmalone czepki pod welon, kule do prostowania tkanin, dyscyplinę czy opaskę ascetyczną.- Mnisi noszą habity od starożytności, stąd też kształt ich strojów nawiązujący do noszonych ówcześnie tunik - tłumaczy kurator wystawy, brat Michał Gronowski, historyk. - Ten podstawowy krój uzupełniano o różne kolory i elementy. W zależności od regionu, przeprowadzanych reform czy wzorców płynących z innych klasztorów, dodawano lub odejmowano barbety, pelerynki, czepki, podwiki…

Stroje pokazywane w Tyńcu są tu funkcjonalne i skromne, zgodnie z zaleceniem św. Benedykta, który mnichom kazał nosić to, co „można tanio sprawić w ich okolicy”. Jednak to funkcjonalne ubranie nie przestaje być nośnikiem znaczeń. - Z jednej strony habit powinien być oznaką skromności, a z drugiej wyróżniać mnicha spośród tłumu świeckich - tłumaczy brat Michał. - Tutaj każdy element ma znaczenie. Dla przykładu: pas symbolizuje gotowość do służby, ciemny kolor - pokorę i śmierć dla świata, biel zaś - niewinność i zapowiedź anielskiej szaty w niebie.

Nie mniej ważny niż eksponaty jest układ wystawy - nawiązuje on do symbolicznej wędrówki przez klasztorne życie, która zaczyna się w momencie obłóczyn, wiedzie przez codzienną pracę i ascezę, a kończy marzeniami o „białej szacie” - stroju na wieczność, zarezerwowanym dla tych, którzy zostaną zbawieni.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski