Nie jest idealny

BK
Dochody budżetu Oświęcimia mają zamknąć się w tym roku kwotą 99 mln 289 tys. zł, a wydatki sięgnąć 101 mln 167 tys. zł. Pokrycie deficytu w wysokości 1 mln 877 tys. zł ma nastąpić z nadwyżki na rachunku bieżącym miasta za 2006 rok.

Budżet Oświęcimia

Najwięcej w tegorocznym budżecie, przyjętym przez Radę Miasta, pochłonie oświata i wychowanie. Do kwoty 30 mln na ten cel dodać trzeba jeszcze 2,6 mln zł z przeznaczeniem na świetlice szkolne oraz pomoc materialną dla uczniów. Razem daje to prawie jedną trzecią wydatków. Subwencja oświatowa, jaką otrzymuje Oświęcim, jest przy tym niewystarczająca i w związku z tym ok. dwie trzecie wydatków pokrywane jest z innych dochodów miasta.
Na pomoc społeczną zaplanowano w tym roku 18,5 mln zł, co stanowi 18,4 proc. obciążeń kasy miejskiej. Są to koszty związane m.in. z funkcjonowaniem Dziennego Domu Pomocy, noclegowni dla osób bezdomnych, Środowiskowego Domu Samopomocy, a także wypłatą świadczeń rodzinnych, zasiłków i pomocy w naturze dla podopiecznych MOPS.
Administracja publiczna pochłonie 8 mln 196 tys. zł, czyli 8,1 proc. ogółu wydatków miasta. Pod tą sumą kryją się koszty związane z działalnością Urzędu Miasta, Rady Miasta oraz Rad Osiedli, a także wydatki związane ze współpracą międzynarodową i promocją miasta.
Na kulturę przewidziano 4,2 mln zł, tj. ponad 4 proc. wydatków, a kulturę fizyczną i sport 2,7 mln zł.
Kwota zarezerwowana na wydatki majątkowe miasta wynosi ponad 11,7 mln zł, a do największych będą należały przebudowy ulic: Sadowej, Wróblewskiego, Sienkiewicza oraz płyty Rynku Głównego i I etap budowy kanalizacji sanitarnej w Monowicach. Ponadto miasto będzie uczestniczyć w kontynuacji modernizacji ul. Dąbrowskiego i przebudowie ul. Zwycięstwa.
- Nie ma idealnego budżetu. Ważne jest, aby każdy kolejny był lepszy od poprzedniego. Budżet na rok 2007 jest lepszy od tego na 2006, aświadczą otym większe zaplanowane dochody, niższy deficyt, aprzede wszystkim to, że nie zaplanowano kolejnego powiększenia istniejącego zadłużenia miasta. Planuje się to zadłużenie zmniejszyć okolejne 2,5____mln zł - przekonuje prezydent miasta Janusz Marszałek.
Jednocześnie nie wyklucza jeszcze korekt w ciągu roku.
(BK)

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie