Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie każdy doktor medycyny jest lekarzem

Redakcja
Doktoranci wydziałów nauk o zdrowiu w polskich uczelniach, choć piszą prace na temat systemu zdrowotnego w Turcji, przedstawiają biografie lekarzy albo badają wypalenie zawodowe menedżerów służby zdrowia, otrzymują stopień doktora nauk medycznych. Tak samo, jak doktoranci wydziałów lekarskich. Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów postanowiła zrobić porządek z przewodami doktorskimi, których tematyka z naukami klinicznymi niewiele ma wspólnego.

WYŻSZE UCZELNIE. Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów postanowiła zrobić porządek z przewodami doktorskimi

Na wydziałach nauk o zdrowiu doktoryzują się z reguły fizjoterapeuci, ratownicy medyczni i pielęgniarki. Co oczywiste, nie mają prawa wykonywania zawodu lekarza. Część środowiska lekarskiego uważa jednak, że to za mało; takie osoby powinny mieć stopień naukowy, który będzie odróżniał ich od lekarzy.
- Tak jak my, mają pieczątki i wizytówki ze stopniem doktora nauk medycznych. Uważam, że pacjenci są wprowadzani w błąd. To nie jest jednak wina uczelni, lecz polskiego systemu prawnego - mówi lekarz, który prosi o niepodawanie jego nazwiska.
Uczelnie medyczne w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu i na Śląsku, by zapewnić pielęgniarkom, fizjoterapeutom czy ratownikom medycznym kontynuację nauki na studiach doktoranckich, ubiegały się w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów o uprawnienia do nadawania stopnia doktora. Do tej pory Kraków nadawał stopnie w dziedzinie medycyny, ale w zakresie biologii medycznej. Takiego rozróżnienia nie ma w Poznaniu czy w Warszawie. Autor rozprawy doktorskiej na temat "personelu medycznego pracującego w służbie polityki eksterminacyjnej władz niemieckich na terenie ziem polskich wcielonych do Rzeszy" uzyskał na poznańskiej uczelni stopień doktora medycyny w zakresie medycyny.
Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów postanowiła zrobić w końcu porządek. Podjęła uchwałę o wprowadzeniu nowej dziedziny: nauki o zdrowiu.
- Nie wszyscy przyjęli to entuzjastycznie. Były gorące dyskusje, bo wielu chciałoby przed nazwiskiem pozostawić stopień doktora nauk medycznych. Część profesorów uważała jednak, że medycynę należy zachować dla nauk klinicznych. Do końca nie byliśmy pewni, czy ta uchwała zostanie przyjęta - usłyszeliśmy w komisji.
Dr Jerzy Friediger, przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie mówi, że cieszy go ta zmiana, ale dla lekarza ważniejsza niż stopień naukowy jest specjalizacja.
Teraz komisja czeka na wnioski uczelni. Muszą być udokumentowane dorobkiem naukowym i odpowiednią kadrą. Procedura związana z nadaniem poszczególnym wydziałom uprawnień do nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu może potrwać nawet kilka miesięcy.
- Nie mamy pewności, czy uczelnie złożą wnioski. One muszą chcieć nadawać takie stopnie. My ich do niczego nie zmusimy. Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UJ chyba nie ma wyjścia. W sytuacji, gdy wcześniej stracił uprawnienia do nadawania stopnia doktora w zakresie biologii medycznej, dla tego wydziału to idealne rozwiązanie - usłyszeliśmy w centralnej komisji.
Prof. Tadeusz Niedźwiedzki, prodziekan krakowskiego Wydziału Nauk o Zdrowiu, mówi, że uczelnia jest zainteresowana nadawaniem stopnia doktora w nowej dziedzinie, ale na razie nie ma żadnych wytycznych z komisji.
Na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Warszawie na razie nie zapadły żadne decyzje.
Magdalena Strzebońska
Wybrane doktoraty z medycyny na wydziałach nauk o zdrowiu
KRAKÓW:
Prewencja chorób układu krążenia w prasie codziennej Krakowa i Chicago w latach 1994 i 2004
Ludwik Rydygier (1850-1920) - człowiek i lekarz
Biologia medyczna na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1918-1939 - środowisko naukowe
POZNAŃ:
Tło, przesłanki i konsekwencje wykorzystania personelu medycznego w służbie polityki eksterminacyjnej władz niemieckich na terenie ziem polskich wcielonych do Rzeszy, ze szczególnym uwzględnieniem Kraju Warty w latach 1939-1945
Przymusowa sterylizacja ludzi w krajach anglosaskich w latach 1897-1981
Stres i wypalenie zawodowe wśród menedżerów pracujących w szpitalach w Wielkopolsce
Życie i działalność prof. Jerzego Stanisława Alexandrowicza
ŁÓDŹ
Opieka pediatryczna lekarzy Szpitala Panny Marii nad dziećmi w Łodzi w okresie II Rzeczypospolitej
Lecznictwo chirurgiczne w Rzeszowie w okresie od 1926 do 1973 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski