MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie każdy pracodawca musi odprowadzić podatek w imieniu pracownika. Kiedy to może być kosztowne? Ostrzeżenie dla wykonawców

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Osoby pracujące dla zagranicznych klientów lub opiekujące się prywatnie osobami chorymi może niebawem spotkać niemiła niespodzianka. Chodzi o rozliczenia z fiskusem
Osoby pracujące dla zagranicznych klientów lub opiekujące się prywatnie osobami chorymi może niebawem spotkać niemiła niespodzianka. Chodzi o rozliczenia z fiskusem 123rf.com/profile_rochu2008
Przyzwyczailiśmy się do tego, że rozliczamy się z fiskusem tylko od naszych dochodów. Czasami jednak trzeba zapłacić fiskusowi znacznie więcej, bo nie każdy pracodawca odprowadzi w naszym imieniu podatek. W jakich okolicznościach może tak się zdarzyć i co należy wówczas zrobić?

Spis treści

Księgowi i doradcy podatkowi alarmują w sprawie osób, które najwcześniej, dopiero tuż przed rozliczeniem ze skarbówką orientują się, że będą musiały zapłacić powiększony podatek, ponieważ nie zrobił tego ich pracodawca. Chodzi o dwie, duże grupy pracowników i kwoty idące czasem w tysiące złotych.

Nie masz firmy ani stałego zatrudnienia? Zostaje praca na umowę o dzieło lub zlecenie

Osoby nieposiadające stałego zatrudnienia najczęściej pracują dla firm na podstawie umowy zlecenia. Zdarza się, że ich praca dotyczy jednak na przykład wykonania jakiegoś utworu (tak jest w przypadku artysty czy dziennikarza). Wówczas mamy do czynienia z umową o dzieło. Takie umowy nie sprawiają większych trudności ani zamawiającym ani wykonawcom, jeśli jedną ze stron jest firma. Sytuacja zmienia się, gdy żadna z osób nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, która widniałaby na umowie.

Kto płaci podatek, gdy ani wykonawca ani zamawiający nie jest reprezentowany przez firmę?

Jeśli żadna ze stron nie prowadzi działalności gospodarczej, w związku z zawieraną umową, całość podatku będzie musiał odprowadzić wykonawca zlecenia czy dzieła. Często jednak, jak zauważają, doradcy podatkowi, wykonawca dowiaduje się o tym za późno, gdy nie ma już ani grosza na zapłacenie całości podatku albo nawet w czasie wizyty w skarbówce. Tymczasem przy wysoko wycenionych projektach (tj. powyżej 10 tys. zł), taki podatek może wynieść nawet ponad tysiąc złotych.

Podatnicy realizujący projekty, w ramach których zleceniodawca nie odprowadził w ich imieniu podatku to przeważnie osoby pracujące dla zleceniodawców prywatnych – sugerują eksperci firmy Useme.

Opiekowałaś się osobą prywatną lub pracowałaś dla zagranicznego klienta? Zapłacisz podatek od całości

Niestety okazuje się, że nie tylko. Jak przekonuje Żaneta Siwik z Useme, podobny kłopot mogą mieć także osoby pracujące dla zagranicznego klienta. Problem ten może zatem dotyczyć osób, które podjęły pracę, bez pośredników, polegającą na opiece nad osobą starszą lub chorym albo zwyczajnie pracowały dla zagranicznej firmy, która rozlicza się tylko w macierzystym kraju.

Do takiej sytuacji warto przygotować się wcześniej: należy odłożyć wymaganą kwotę oraz wypełnić właściwe formularze. Niedopełnienie obowiązku może okazać się kosztowne, bowiem urzędnicy skarbowi wyznają często starą zasadę: „nieznajomość prawa szkodzi”, i wlepiają kary. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, należy jak najszybciej drogą oświadczenia zobowiązać się do naprawienia zaistniałej sytuacji i złożyć podanie o odstąpienie od wymierzenia kary skarbowej.

Jaki formularz PIT przygotować w przypadku pracy dla klienta zagranicznego oraz osoby prywatnej?

W tych przypadkach, podobnie jak przy prowadzeniu własnej firmy, wymagane jest uzupełnienie formularza PIT-36, obejmującego wszystkie uzyskane przychody, w tym te zazwyczaj deklarowane za pomocą formularza PIT-37 – wyjaśnia ekspertka Useneme.
Może też pojawić się konieczność dołączenia odpowiednich załączników. Przychody uzyskane z zagranicy wymagają wypełnienia formularza PIT/ZG. Natomiast w celu skorzystania z przysługujących ulg podatkowych, do deklaracji podatkowej należy dołączyć formularz PIT/O.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie każdy pracodawca musi odprowadzić podatek w imieniu pracownika. Kiedy to może być kosztowne? Ostrzeżenie dla wykonawców - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski