Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie krzycz do telefonu w tramwaju i autobusie

Piotr Tymczak
Fot. Andrzej Banaś
Akcja. Od listopada na ekranach zamontowanych w tramwajach i autobusach będzie wyświetlany film „Weźże gadaj ciszej!”. Powstał on w ramach kampanii zachęcającej do tego, aby nie rozmawiać głośno w pojazdach krakowskiej komunikacji.

Wsiadając do tramwaju albo autobusu, coraz częściej jesteśmy świadkami sytuacji, w której pasażer obok nas głośno dyskutuje przez telefon. Chcąc, nie chcąc dowiadujemy się więc o jego sprawach rodzinnych, związanych z pracą, a nawet intymnych.

Niektórzy potrafią przegadać całą długą podróż, zupełnie zapominając, że wokół są inne osoby. Najgorzej, jak po telefon sięgnie kilku pasażerów naraz. Wtedy inni uczestnicy podróży słyszą kakofonię dźwięków. Dla wielu jest to nie do wytrzymania.

– W ostatnim czasie odbieraliśmy coraz więcej skarg z tym związanych. Mieszkańcy prosili, aby coś z tym zrobić – przyznaje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Dodaje, że niektórzy krakowianie domagali się wręcz, aby wprowadzony został zakaz rozmów przez telefon komórkowy w pojazdach komunikacji miejskiej. Urzędnicy nie chcieli iść aż tak daleko. Postanowili jednak przypomnieć pasażerom o dobrych zwyczajach zachowania.

Do tego temat potraktowali z humorem. W taki sposób powstał krótki film, który zwraca uwagę na to, że jeżeli już musimy rozmawiać w tramwaju albo autobusie przez telefon komórkowy, to powinniśmy to robić cicho, tak aby nie przeszkadzać innym.

Film rozpoczyna się od sceny przedstawiającej jadący autobus. Później jest zbliżenie na jego wnętrze. Jeden z pasażerów wyjmuje telefon komórkowy i zaczyna przez niego głośno rozmawiać. Podbiegają inni uczestnicy podróży, wymachują rękami i zwracają uwagę: „Weźże gadaj ciszej!”, a później dodają: „Nie chcę słyszeć, co będzie na obiad”, „Nie chcę słyszeć o twoich chorobach”, „Nie chcę słyszeć twoich kłótni”, „Szanuj innych, weźże gadaj ciszej!”.

– Specjalnie w filmie użyto słów z krakowskiej gwary, aby hasła lepiej wpadały w ucho – wyjaśnia Michał Pyclik.

Za przygotowanie filmu ZIKiT zapłacił 1500 zł. Przewoźnicy: MPK i Mobilis zagwarantowali, że jego emisja będzie bezpłatna. Film jest niemy, składa się tylko z obrazów, bowiem w odbiornikach w pojazdach komunikacji zbiorowej nie używa się głosu.

Film będzie się pojawiać na ekranach co pewien czas. Nie da się więc zaplanować tak, aby go wyświetlać w momencie, kiedy ktoś zacznie głośno rozmawiać.

Internauci zaczęli już proponować filmy zwracające uwagę na inne problemy: „Weźże posuń się dalej!”, „Weźże ściągnij plecak!”. Pierwsze hasło odnosiłoby się więc do częstych sytuacji, w których pasażerowie po wejściu do tramwaju albo autobusu zatrzymują się i jest wrażenie, że pojazd jest już przepełniony. Większy ścisk jest też, kiedy ktoś stanie w przejściu z plecakiem na plecach.

– Zastanowimy się nad kolejnymi filmami. Na razie zobaczymy, jakie będą efekty obecnej akcji. W przypadku kampanii „Ustąp miejsca – pokaż klasę” odnotowaliśmy znaczny spadek zgłoszeń w tej sprawie. Liczymy, że teraz skutek będzie podobny – mówi Michał Pyclik.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski