Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważyć śniegu

SYP
POWIAT. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Olkuszu wkrótce rozpocznie kontrolę budynków, których dachy mają ponad tysiąc metrów kwadratowych, sprawdzając, czy nie zagraża im śnieg.

Większość właścicieli obiektów zleca odśnieżanie dachów

Przypomnijmy, że właściciele i administratorzy takich budynków mieli czas do końca listopada na przeprowadzenie kontroli stanu technicznego dachów i zgłoszenie tego do PINB. Za niedopatrzenie tego obowiązku grozi kara grzywny. W powiecie olkuskim jest 65 takich budynków o powierzchni dachów powyżej tysiąca metrów kwadratowych. Są to hale produkcyjne, sklepy i magazyny. Najwięcej, bo aż 33 takie budynki są w Olkuszu, a ponadto: 11 w Wolbromiu, 10 w Kluczach, 8 w Bukownie, 2 w Trzyciążu i 1 w Bolesławiu. Obowiązkowe kontrole dachów wprowadzono po zawaleniu się pod ciężarem śniegu dachu hali targowej w Katowicach.

- Obecnie jesteśmy na etapie weryfikacji zgłoszeń i jeśli zajdzie taka konieczność, będziemy prowadzili kontrole - wyjaśnia Małgorzata Pasek, zastępca powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Tymczasem po ostatnich opadach śniegu, na dachach zalega gruba warstwa zmrożonego śniegu. Jedni właściciele obiektów wysłali ekipy do odśnieżania, inni czekają na odwilż. O tym, że takie kontrole są potrzebne świadczy przypadek dachu sali gimnastycznej olkuskiego II LO, gdzie przed 8 laty woda przedostająca się przez nieszczelne pokrycie dachu, zalała wełnę mineralną położoną na stropie. Ten dodatkowy ciężar spowodował ugięcie się kratownic i dach groził zawaleniem.

W Małopolsce, od 2 grudnia, PINB prowadzą kontrole odśnieżania dachów budynków wielkopowierzchniowych. Do tej pory przeprowadzono 108 kontroli w 10 powiatach, w których występowały największe opady śniegu. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski