Nie ma darmowych, wakacyjnych przejazdów dla uczniów....

Nie ma darmowych, wakacyjnych przejazdów dla uczniów. Rodzice zaskoczeni

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Nie będzie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów również w wakacje

Nie będzie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów również w wakacje ©Aneta Zurek / Polska Press

Prezydent Jacek Majchrowski nie zdecydował się na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla uczniów krakowskich szkół również w wakacje. Tego domagali się radni, ale prezydent nie zastosował się do ich uchwały. Tymczasem wiele rodziców jest zaskoczonych, bo byli pewni, że ich dzieci będą jeździć tramwajami i autobusami w wakacje bez kupowania biletów.
Nie będzie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów również w wakacje

Nie będzie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów również w wakacje ©Aneta Zurek / Polska Press

Bezpłatnych przejazdów chciała większość radnych, którzy apelowali o to uchwałą do prezydenta pod koniec maja. Ten jednak się na to nie zgodził. Jego urzędnicy wydali w tej sprawie lakoniczny komunikat w drugiej połowie czerwca. Ten jednak wielu najwyraźniej ominął, bo zdezorientowani rodzice alarmują, że ich dzieci dostają mandaty od kontrolerów biletów, choć byli przekonani, że te będą mogły jeździć w wakacje bez kupowania biletów. Teraz są niemiło zaskoczeni.

- Moja córka dostała mandat za brak biletu. Okazało si e, że musi go mieć. Składamy w tej sprawie odwołanie, bo nigdzie nie było jasnego komunikatu, że bezpłatnych przejazdów jednak nie ma - napisał do nas jeden z rodziców dziecka złapanego przez kontrolerów.Do tej pory z bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami uczniowie krakowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych mogli korzystać tylko w roku szkolnym. Z rozszerzeniem tego na wakacje wyszły lokalne struktury Kukiz’15, co podchwycili radni Prawa i Sprawiedliwości, autorzy dotychczasowych bezpłatnych przejazdów.

Projekt negatywnie ocenił prezydent Jacek Majchrowski, który zwrócił uwagę na dodatkowy koszt - 1,4 mln zł. Radni byli jednak jednomyślni, poza Małgorzatą Jantos, i pod koniec maja przegłosowali uchwałę kierunkową, wzywającą prezydenta do wprowadzenia darmowych przejazdów dla uczniów krakowskich podstawówek i gimnazjów także w wakacje. I to już w te.
Prezydent jednak uchwały postanowił nie realizować – ma takie prawo przy uchwałach kierunkowych.

- Decyzja została podjęta w połowie czerwca. Wpływ miało na to pojawienie się Karty Krakowskiej, która daje zniżki na komunikację miejską oraz duże koszty wprowadzenia bezpłatnych przejazdów w wakacje – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Rzecznik jednostki zastrzega także, że małe są szanse na anulowanie ewentualnego mandatu, bo nie ma do tego podstaw na bazie obowiązujących przepisów w mieście.

O tym, że jednak nie ma bezpłatnej komunikacji dla uczniów w wakacje można by lepiej poinformować. Stosowne informacje mogłyby się pojawiać na przystankach autobusowych, przy automatach biletowych, a zwłaszcza na ekranach Bus TV w tramwajach i autobusach. Tymczasem aktualnie pojawiają się tam informacje o spotkaniach w ramach budżetu obywatelskiego... w marcu.

- Popracujemy nad lepszą polityką informacyjną w tej sprawie - zaznacza Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT, gdy zwróciliśmy mu uwagę na problem.

Na kwestię braku odpowiedniego poinformowania mieszkańców zwraca też radny Michał Drewnicki. - Prezydent wziął na siebie odpowiedzialność w tej sprawie. Skoro już podjął taką decyzję, to powinien lepiej o niej poinformować - kwituje.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Poważny program

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bilety

Piot (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. Jak wprowadzali uprawnienia było mówione że na czas zaj. w szkole. Od siebie też trzeba trochę wymagac. Najwygodniej powiedzieć że...rozwiń całość

Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. Jak wprowadzali uprawnienia było mówione że na czas zaj. w szkole. Od siebie też trzeba trochę wymagac. Najwygodniej powiedzieć że nie poinformowali mnie. Zrzucić odpowiedzialność na innych. Słabe. A potem dziwić się że są komentarze typu "500+ i 300+ i jeszcze wam mało". zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bilety darmowe

honorka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Przemo widocznie dzieci nie masz, albo tylko samochodem je wozisz i biedaki nie wiedzą jak normalni ludzie i dzieci przemieszczają się po mieście. Pan prezydent u mnie i nie tylko u mnie ma...rozwiń całość

Przemo widocznie dzieci nie masz, albo tylko samochodem je wozisz i biedaki nie wiedzą jak normalni ludzie i dzieci przemieszczają się po mieście. Pan prezydent u mnie i nie tylko u mnie ma przechlapane.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bilety

Przemo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Wszystko za darmo byście chcieli, a kto na to wszystko ma pracować? Jest 500+, 300+ chyba dość tego rozdawania. 800 zł na dziecko w zupełności wystarczy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo